13.09.2018 Neljapäev

Euroopa Keskpank kinnitas plaani oktoobrist varaoste vähendada

Euroopa Keskpank (ECB) kinnitas 13. septembril plaani vähendada oktoobrist varaostuprogrammi poole võrra 15 miljardile eurole kuus ja aasta lõpust programm lõpetada.

Pärast 2018. aasta septembrit vähendab nõukogu netovaraostude mahtu 15 miljardile eurole kuus kuni 2018. aasta detsembri lõpuni ning eeldab, et kui laekuvad andmed kinnitavad ECB nõukogu keskpika aja inflatsiooniväljavaadet, siis netovaraostud lõpetatakse, teatas keskpank.

Intressimäärad otsustas ECB nõukogu jätta muutmata: põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana säilitati 0,00 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25 protsenti ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana -0,40 protsenti. Nõukogu teatel eeldatakse, et baasintressimäärad püsivad praegusel tasemel ka vähemalt 2019. aasta suvel ja igal juhul seni, kuni see on vajalik, et tagada inflatsioonimäärade püsiv lähenemine tasemele, mis on keskmise aja jooksul 2 protsendist allpool, ent selle lähedal.

Eurosüsteem reinvesteerib varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvaid põhiosa tagasimakseid pikema aja jooksul pärast netovaraostude lõppemist ning igal juhul seni, kuni see on vajalik soodsate likviidsustingimuste ja küllaldaselt toetava rahapoliitilise kursi säilitamiseks.

ECB rahapoliitika üks eesmärk on hoida inflatsioon tasemel, mis on 2 protsendi lähedal, ent jääb sellest piirist allapoole. Augustis aeglustus euroala aastane inflatsioon 2 protsendini eelmise kuu 2,1 protsendilt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!