10.06.2011 Reede

Ettevõtjaks ei sünnita, ettevõtjaks kasvatakse



Ernst & Young viis läbi uuringu (Nature or nurture? Decoding the DNA of the entrepreneur http://www.ey.com/GL/en/Services/Strategic-Growth-Markets/Nature-or-nurture--Decoding-the-DNA-of-the-entrepreneur), kus küsitles 685 ettevõtjat üle terve maailma ning üle poole neist olid oma esimese äriga algust teinud juba enne kolmekümneseks saamist. Selles mõttes on kuvand noorest ettevõtjast õige. Kui nüüd otsida koolipingist alustajaid, siis neid on juba oluliselt vähem. Vaatamata kuulsatele eranditele nagu Gates ja Zuckenberg alustavad ligi 60% hilisematest ettevõtjatest oma karjääri tavalise töövõtjana mõnes suurkorporatsioonis. Need nö üle-läinud ettevõtjad (transitioned entrepreneurs)  moodustavad tegelikult valdava osa hilisematest edukatest ettevõtjatest.

Mida kauem oodata, seda rohkem on kaotada

Uuringu kohaselt oli küsitluses osalenute arvates eelnev töökogemus üks olulisemaid edutegureid nende hilisemas ettevõtluskarjääris. Samas võib edukas karjäär mõnes suurkorporatsioonis omada negatiivset mõju. Uuringu tulemustes joonistus selgelt välja, et eelnev töökogemus, kuigi hindamatu edutegur paljude hilisemate edukate ettevõtjate sõnul,  on kahe teraga mõõk. Ühelt poolt kogemuste-teadmiste kasv, head kontaktid, juhtimiskogemus, teiselt poolt organisatsioonisisene karjäär, teatud mugavustsooni jõudmine ning harjumuspäraseks saanud elustandardi kaotamise hirm. Kindlasti on nii mõnegi meie peast läbi käinud mõte alustada oma ettevõttega jäänud toppama just hirmu taha kaotada juba seni saavutatu. Ühesõnaga liiga kaua ei tasu uuringu kohaselt oma ettevõtte loomisega samuti oodata – kogemused ei pruugi üles kaaluda nooruslikku uljust, mida iga ettevõtmine oma algfaasis natukene vajab (86% ettevõtjaid paneb aluse oma esimesele ettevõtmisele enne neljakümneseks saamist).

Kus sünnivad ettevõtjad ehk riskimise võlud ja valud

Paljud hilisemad edukad ettevõtjad on ühe kõige olulisema kogemusena välja toonud just läbipõrumised oma ettevõtmistes.  See, kas pankrott on edasiviiv või pärssiv kogemus sõltub paljuski juba konkreetse riigi kultuurikontekstist ning majandus- ja õigusruumist.  Uuringu kohaselt USA, Taiwan, Israel on näiteks riigid, kus läbikukkumised ettevõtmistes omavad selgelt positiivset varjundit ning tihtilugu usaldatakse pankroti läbi teinud ettevõtjat rohkem tema konkurendist, kellel vastav kogemus puudub.  Kesk-Euroopa riigid nagu Saksamaa või Prantsusmaa või Aasia riigid suhtuvad pankrotti natukene ettevaatlikumalt ning ka ettevõtluses domineerivad rohkem traditsioonilised perefirmad.

Eestlased võiksid olla oma saavutuste üle uhkemad

Kui kõrgelt Eesti oma ettevõtjat hindab näitab aeg. Meil on edukaid ettevõtjaid, kes on suutnud maailmas juba teatud tunnustuse saavutada. Võtkem kasvõi sellised ettevõtted nagu Wendre AS, Shishi AS, Bestra Engineering või hoopis kõigile teada ja tuntud Skype, kus eestlaste ärivaist ja tehnilised oskused mängisid olulist rolli firma eduloos.
Viimasel ajal on ettevõtja positsiooni ühiskonna silmis püütud tõsta – olgu selleks siis Eesti Vabariigi presidendi kõned või erinevad auhinnagaalad edukatele ettevõtetele (sealhulgas Ernst & Young`i Entrepreneur Of The Year ehk Eesti Aasta Ettevõtja konkurss*). Teisalt peaksid ka ettevõtjad ehk olema julgemad ja astuma avalikkuse ette, et vastu võtta see tunnustus, mille nad  on ära teeninud.

Eesti Aasta Ettevõtja 2011 konkurss on avatud ning ootab ettevõtjaid kandideerima. 3. novembril pidulikul auhinnagaalal Swissôtel Tallinna banketisaalis kuulutatakse välja järjekordne Eesti Aasta Ettevõtja, kes järgmise aasta kevadel esindab Eestit World Entrepreneur Of The Year konkursil.
Loodame, et aeg, kus Bloombergi uudisteankur peab tsiteerima raskelt hääldatava Eesti nimega suurettevõtte omanikku või CEO-d ei ole enam mägede taga. Usume, et ühel ilusal päeval näeme maailma parima ettevõtja tiitlit World Entrepreneur Of The Year mõne Eesti ettevõtja nime taga.

*
Eestit esindas käesoleva aasta 5. juunil Monte Carlos aset leidnud Ernst & Young´i World Entrepreneur Of Thre Year auhinnagaalal Eesti Aasta Ettevõtja 2010 Wendre AS-i omanik Peter Hunt.  World Entrepreneur Of The Year 2011 tiitli pälvis Olivia Lum Singapurist, kes aastast 1989 veab ettevõtet Hyflyx Ltd.

Ernst and Young Eesti
http://www.ey.com/EE

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255