21.11.2011 Esmaspäev

Ettevõtjad ootavad tööstuse müügihindade jäämist samaks

Survet hindade langetamiseks tunnetatakse rohkem puidutööstuses. Teistes tööstusharudes ootab arvestatav osa ettevõtjaid veel hindade kasvu, kuid viimastel kuudel on nende osatähtsus tugevasti langenud, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Negatiivsed arengud maailmaturul ei lase ministeeriumi hinnangul ka järgneval kuul ekspordi- ja impordihindu kasvatada, samas nafta maailmaturuhind on novembris näidanud kerget tõusu.

Töötleva tööstuse tootjahinnad langesid statistikaameti andmeil oktoobris kolmandat kuud järjest. Hinnad olid oktoobris keskmiselt 0,1% madalamad kui septembris, samas aastataguse perioodiga võrreldes olid hinnad 3,5% kõrgemad. Sel aastal on Eesti töötleva tööstuse hinnad liikunud üldiselt sarnaselt Euroopa Liidu näitajatega, märkis ministeerium.

Jätkuvalt on hinnatõus pidurdunud aasta esimesel poolel tõusu vedanud tööstusharudes, nagu toiduainetööstus, joogitootmine ja keemiatööstus, kus hindade aastane kasv oli vastavalt 5,2%, 6,5% ja 9,8%. Toiduainete tootmises on hinnatõus eriti järsult pidurdunud piimatööstuses, kus tootmine kallines aastaga 1,3 protsenti, aasta algul ulatus aastane hinnatõus tihti enam kui viiendikuni.

Põhjustena võib ministeeriumi hinnangul välja tuua tooraine odavnemise ja oodatava nõudluse vähenemise. Eesti ettevõtjad on sarnaselt teiste riikidega muutunud tuleviku suhtes ebakindlamaks, tunnetatakse tellimuste vähenemist ning tootmismahu prognoosid on tagasihoidlikumad.

Oktoobris jätkusid ekspordi- ja impordihindade arengus sarnased muutused eelneva kuuga. Septembrist olid ekspordihinnad keskmiselt 0,5% ja impordihinnad 0,9% võrra madalamad. Ekspordihindade kuine langus on kestnud juba kolm kuud, impordihinnad kahanesid teist kuud järjest.

Nõudluse vähenemine maailmaturul ei võimalda ministeeriumi hinnangul enam Eesti eksportööridel oma kaupade hindu tõsta. Samal põhjusel on ka paljude toormete maailmaturuhinnad hakanud langema. Oktoobris oli impordihindade kuine langus suurim naftasaaduste osas. Ekspordihindade aastane kasvutempo aeglustus oktoobris 8,4%-ni ja impordihindade sama näitaja 10,2%-ni.

Oktoobris olid kõrgemad ekspordihindade aastakasvud endiselt rõiva- ja keemiatööstuses, vastavalt 19% ja 15%i. Rõivatööstuses tõusid hinnad ka kuises võrdluses kõige kiiremini – 2,8%, samas keemiatoodete väljaveohinnad olid võrreldes eelmise kuuga kerges languses. Uute talviste kollektsioonide väljatulek on võimaldanud veel rõivatootjatel hindu tõsta.

Oktoobris jätkus toiduainete ekspordihindade aastase kasvutempo pidurdumine, aastane hinnatõus jäi juba alla 10%. Toiduainetel on ka eelmise aasta oktoobrikuu võrdlusbaas juba oluliselt kõrgem kui eelneval kuul. Suurim aastane hinnalangus oli endiselt põllumajandussaadustel, kuid langustempo aeglustus oktoobris märgatavalt ja kuiselt oli juba kaheprotsendiline hinnakasv. Sesoonsed tegurid hakkavad taanduma, samas mullusest parem saak hoiab põllumajandussaaduste hindu madalal.

Naftasaaduste impordihinnad langesid oktoobris eelmise kuuga võrreldes 4,7% ja nende aastakasv aeglustus kolmandikuni. Toormehindade langus kahandas ka keemia- ja tekstiilitööstuse toodete ning toiduainete impordihindade aastaseid kasvutemposid vastavalt 22%, 14% ja 12,5%. Esmakordselt näitasid aastases võrdluses kerget langust puidu ja puittoodete sisseveohinnad, kuiselt oli kahanemine 2,3%, mis tulenes puidu maailmaturuhinna langustrendist.

Jätkuvalt on aastaga kõige enam vähenenud elektroonikaseadmete impordihinnad – ligi neli protsenti.

BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255