13.06.2018 Kolmapäev

Erdoğan avas Aserbaidžaani gaasi Euroopasse toova gaasitoru

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan avas teisipäeval uue gaasijuhtme, mis hakkab tarnima suurte gaasi- ja naftavarudega Aserbaidžaanist Kaspia mere gaasi üle Anatoolia esmakordselt otse Euroopasse.

Erdoğan avas Istanbulist kagus Eskişehiri provintsis Transanatoolia maagaasitoru (TANAP) tseremoonial, kus osalesid ka Aserbaidžaani president Ilham Alijev, Ukraina president Petro Porošenko ja Serbia president Aleksandar Vučić. Eskişehir on üks 20 Türgi provintsist, mida torujuhe läbib.

"TANAP on jagatud visiooni värskeim vili," ütles Türgi riigipea avatseremoonial, kirjeldades torujuhet osana uuest "energia Siiditeest".

Liidrid jälgisid seejärel gaasitoru viimase lõigu paigaldamist ning avasid üheskoos gaasikraanid.

Porošenko avaldas lootust, et ka Ukraina hakkab kunagi TANAP-i kaudu gaasi saama. "Ukraina toetab seda projekti täielikult. Täna leppisime kokku, et meil oleks hea meel mitmekesistada oma energiaallikaid ja saada TANAP-ist Bulgaaria ja Rumeenia kaudu gaasi," sõnas ta.

TANAP, mis läks maksma 8,5 miljardit USA dollarit, on üks mitmest megaprojektist, mida Erdoğan püüab enne 24. juuni erakorralisi presidendi- ja parlamendivalimisi oma saavutustena esile tõsta.

TANAP-i gaasijuhe on ühendatud Lõuna-Kaukaasia gaasitoruga, mis toimetab Kaspia meres asuvalt Bakuule kuuluvalt Shah Deniz 2 gaasiväljalt gaasi Aserbaidžaani ja Gruusia kaudu Türki.

TANAP peaks lõikuma lääne suunal Transaadria gaasitoruga (TAP), mis toimetab gaasi läbi Kreeka ja Albaania Itaaliasse.

Üheskoos tuntakse kogu projekti Lõuna Gaasikoridorina, millega avati mais ja mille ehitamine läheb maksma umbes 40 miljardit dollarit.

Gaasikoridoril on USA ja Euroopa Liidu tugev toetus, sest see võimaldab Aserbaidžaanil esmakordselt pumbata gaasi otse Euroopasse Venemaast mööda minnes.

1850 kilomeetri pikkuse TANAP-i kaudu tarnitakse algselt Türki kaks miljardit kuupmeetrit gaasi aastas ning see tõuseb hiljem kuue miljardini. 2019. aastaks suunatakse veel 10 kuupmeetrit gaasi Kreekasse Euroopa tarbijatele kasutamiseks.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes