02.11.2018 Reede

ERBD langetas Eesti kasvuväljavaate 3,6 protsendile

Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) langetas Eesti tänavust majanduse kasvuprognoosi 0,2 protsendi võrra 3,6 protsendile, tuues põhjuseks ettevõtete investeerimistegevuse vähenemise.

ERBD tõi välja, et aasta esimesel poolel aeglustus Eesti majanduskasv 3,5 protsendile võrreldes mulluse 4,9 protsendiga. Kui mullust kasvu vedas tugev investeerimine, siis tänavu on ettevõtete investeerimistegevus raugenud ja kõrgem avaliku sektori ja majapidamiste investeerimine on seda vaid marginaalselt korvanud.

"Tööjõupuudust nähakse aina enam kui tõsist pidurit ettevõtete investeerimisele ja ekspordile, seda eriti võrdlemisi vähem produktiivsetest sektorites," teatas ERBD.

Käesoleval aastal peaks Eesti majanduskasv ERBD hinnangul aeglustuma 3,6 protsendile ja tuleval aastal veel 3 protsendile.

Läti ja Leedu kasvuprognoosi tõsteti võrreldes maikuuse prognoosiga vastavalt 0,4 protsenti 3,9 protsendini ja 0,2 protsenti 3,4 protsendini. 2019. aasta prognoos jäeti mõlema jaoks muutmata vastavalt 3,5 ja 2,8 protsendi juurde.

ERBD märkis ka, et Kesk-Euroopas ja Baltimaades tervikuna kiirenes kasv 2018. aasta esimesel poolel 4,7 protsendini eelneva aasta 4,4 protsendilt, tulenevalt tarbimise suurenemisest, mida vedas palkade kasv.

Tuleval aastal peaks kasv regioonis aga pärast "nähtavat ülekuumenemist" normaliseeruma ja aeglustama käesolevaks aastaks prognoositud 4,3 protsendilt 3,5 protsendile. ERBD hinnangul peaks aga majapidamiste tarbimine mõneti stabiliseerima negatiivseid tegureid, nagu tööjõupuudus, maailmakaubanduse aeglasem kasv ja Euroopa Liidu jahenev ärikliima.

Toetajad

Uku tarkvara IKS logo 1

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes