23.12.2010 Neljapäev

Eluasemelaenuturg oli novembris käesoleva aasta aktiivseim

Tavapärasest suurem oli laenukäive kaubandussektoris, kus kasvu mõjutas üks suur laenutehing. Töötleva tööstuse laenuaktiivsus on endiselt tagasihoidlik. Samal ajal kui tööstustoodangu aastakasv on üle 30 protsendi, oli viimase kolme kuu jooksul tööstusettevõtetele antud laenude ja liisingute maht aastatagusega võrreldes vaid 3 protsenti suurem. Eluasemelaenude käive oli novembris viimase kahe aasta suurim, ulatudes 665 miljoni kroonini. Samas on uute laenude maht varem võetud laenude tagasimaksetest endiselt väiksem, mistõttu laenujääk väheneb.

Eesti ettevõtetele ja eraisikutele antud laenude ja liisingute maht kahanes novembris 825 miljoni krooni võrra ehk 0,4 protsenti. Finantseerimisportfelli koguväärtus oli kuu lõpus 238 miljardit krooni, olles 6,3 protsenti väiksem kui aasta tagasi. Madalad baasintressimäärad hoiavad laenu hinna laenuvõtja jaoks soodsana. Eluasemelaenude keskmine intressimäär alanes novembris 3,2 protsendini, kusjuures keskmine intressimarginaal oli esimest korda viimase kahe aasta jooksul allpool 2 protsendi taset. Ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär seevastu tõusis 5,8 protsendini, olles mõjutatud üksikute suurte tehingute kõrgemast marginaalist. Laenukvaliteet on oodatult paranenud. Üle 60 päeva maksetähtaega ületavate laenude maht vähenes novembris rohkem kui 250 miljoni krooni võrra ja moodustas laenuportfellist kuu lõpus 6,8 protsenti.

Eesti Panga prognoosi kohaselt stabiliseerub viivislaenude osakaal 2011. aasta lõpuks 5 protsendi lähedal, mis on pikaajalisest, stabiilse majanduskeskkonna riskidele omasest viivislaenude tasemest siiski kordi kõrgem. Hoiuste aastakasvutempo kiirenes novembris ligi 10 protsendini. Eesti ettevõtete ja eraisikute hoiuste maht kasvas novembris 1,9 miljardi krooni võrra ehk 1,6 protsenti 115 miljardi kroonini. Ettevaatlikkusest kantud säästuhuvi ning positiivse majanduskasvu kõrval on hoiuste kasvu mõnevõrra mõjutanud ka euro peatse kasutuselevõtu tõttu vähenenud sularahanõudlus. Ringluses oleva sularaha maht oli novembri lõpus aastatagusega võrreldes rohkem kui 15 protsenti väiksem ning see vähenes ka detsembris.Joonis 1. Kuu jooksul välja antud eluasemelaenude käive ja kaalutud keskmine intressimäär


Joonis 2. Üle 60 päeva maksetähtaega ületavate laenude osakaal portfellis


Joonis 3. Eesti ettevõtete ja eraisikute hoiuste maht ja hoiuste aastakasvutempo

Lisateave:
Ingrid Mitt
Avalike suhete büroo
Tel: 668 0965, 512 6843
E-post: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference