17.03.2021 Kolmapäev

EL pakub turismi päästmiseks välja vaktsiinipassi

Euroopa Liit tutvustab täna Euroopa vaktsiinipassi ideed, millest Kreeka ja teised turismiriigid loodavad abi majanduse päätmiseks.

Turismiriigid eesotsas Kreekaga on suve lähenedes murelikud.
Turismiriigid eesotsas Kreekaga on suve lähenedes murelikud. Foto: pixabay

Euroopa Komisjoni ettepanek näeb ette lennujaamades ja piiripunktides näidatava digitõendi loomist, mis sisaldaks andmeid reisija vaktsineerimise kohta.

Nii saaks koroona vastu vaktsineeritud inimene Euroopas viiruse leviku tõkestamiseks kehtestatud piirangutest hoolimata reisida.

"Me ei nimeta seda vaktsiinipassiks, vaid roheliseks digitõendiks," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Eric Mamer.

See on dokument, mis kirjeldab tõendi omaniku arstlikku seisundit.

Paljud EL-i liikmesriigid on plaani vastu, sest see tähendaks alles vaktsiini ootavate inimeste diskrimineerimist.

Euroopa on vaktsineerimises niigi USA-st ja Suurbritanniast maha jäänud, kuid viimasel ajal on paljud riigid peatanud protsessi, sest kardetakse, et AstraZeneca vaktsiin ei ole ohutu.

AFP andmetel on täielikult vaktsineeritud vaid 3,5 protsenti Euroopa elanikest.

Komisjoni plaan on väga ambitsioonikas, kuid esmalt tuleb lahendada mõned keerulised küsimused, ütles üks EL-i diplomaat.

Mõned liikmesriigid kardavad, et passi loomiseks on vaja Euroopa Parlamendi heakskiitu, mis aga venitaks protsessi väga pikaks, ning suvepuhkusteni on jäänud vaid kolm kuud.

Komisjoni eesmärk on sellega juuniks valmis saada, ütles siseturuvolinik Thierry Breton pühapäeval.

Probleeme võib tekkida ka riikidega nagu Ungari ja Tšehhi, kus kasutatakse vaktsiine nagu Vene Sputnik V, mis ei ole saanud Euroopa Ravimiameti luba. Komisjoni ettepaneku kohaselt võiksid liikmesriigid ise otsustada, milliseid vaktsiine nad tunnustavad.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!