26.07.2022 Teisipäev

EL-i liikmesriigid on gaasiplaani osas leppeni jõudnud

Euroopa Liidu liikmesriigid on kokku leppinud erakorralises gaasiplaanis, millega loodetakse pehmendada Vene gaasitarne täieliku seiskumise mõju, kirjutas uudisteagentuur DPA.

Plaan näeb ette liikmesriikide gaasitarbimise vabatahtlikku vähendamist 15 protsendi võrra vahemikus 1. august 2022 kuni 31. märts 2023, ütlesid diplomaadid teisipäeva hommikul agentuurile.

Lisaks luuakse mehhanism blokiülese häireseisundi kehtestamiseks, kui tekib laialdane gaasinappus ja vajadus kehtestada siduvaid säästueesmärke.

Euroopa Komisjoni algset ettepanekut on leppes märkimisväärselt lahjendatud, lisatud on mitmed erandid ja tõstetud lävendit, mil siduvaid norme võib kehtestada.

Leppe muudatuste kohaselt hakkab norme jõustama Euroopa Liidu Nõukogu, mitte Euroopa Komisjon.

Kava heakskiitmise protsess algab teisipäeval EL-i energiaministrite erakorralisel kohtumisel. Diplomaatide sõnul peaks heakskiiduks vajalik kvalifitseeritud häälteenamus olema lihtsasti saavutatav.

Erandid on tehtud riikidele nagu Küpros, Malta ja Iirimaa, millelt ei nõuta tarbimise vähendamist, kuna nende gaasisüsteem ei ole ülejäänud liikmesriikidega ühendatud.

Samuti võib kohustuslikke tarbimispiiranguid teatud tingimustes lõdvendada, näiteks gaasihoidlate täitmisel, energianappuse korral ja gaasi tööstuslikul kasutamisel toorainena.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!