17.09.2018 Esmaspäev

Eksperdid: Blackstone'i investeering on ka poliitiliselt oluline

USA investeerimishiiu Blacstone'i otsus osta miljardi euroga Luminori 60-protsendine osalus peaks kaasa tooma USA valitsuse suurema tähelepanu Balti regioonile ja samuti ligi meelitama enam välisinvestoreid, ütlesid politoloogid usutluses BNS Leedule.

"Sellist tüüpi investeeringud on olulised mitte ainult majanduslikus, vaid ka poliitilises mõttes, sest need ärgitavad riike enam tähelepanu pöörama regioonidele, kuhu nende firmad ja ärimehed on investeerinud. Loomulikult oleksid sellised investeeringud olnud veelgi olulisemad, kui need oleks toimunud näiteks 1995. aastal, enne kui Leedu ja teised Baltimaad liitusid Euroopa Liidu ja NATO-ga," ütles Vilniuse Ülikooli rahvusvaheliste suhete ja politoloogia instituudi direktor Ramūnas Vilpišauskas usutluses BNS-ile.

Vytautas Suure Ülikooli politoloogia dekaan Šarūnas Liekis ütles aga, et Blacstone'i investeering võib Balti pangandussektoris luua alternatiivi Skandinaavia kapitalile. "On väga hea, et Ameerika kapital siseneb meie pangandussektorisse, see on parem kui ida kapital. Pealegi, sellest saaks alternatiiv Skandinaavia kapitalile, mis on praegu Balti turul monopoolses seisundis. Blackstone esindab anglosaksi traditsiooni, nad võtavad laenamist veidi lõdvemalt ja ei karda investeerida ja riske võtta. See võib Balti turule äärmiselt kasulik olla," ütles ta.

Liekise sõnul tuleb arvesse võtta ka seda, et Blackstone Groupi esimees ja tegevjuht Stephen Schwarzman on USA presidendi Donald Trumpi ringkonnas mõjukas figuur. "Schwarzmani peetakse üheks Trumpi valitsuse toetajaks ja mitmed Blackstone'i rahvusvahelised projektid toetavad Trumpi liini. USA valitsuse tähelepanu Leedu ja teiste Baltimaade suhtes peaks selle investeeringu järel seega kasvama," lisas Lieks.

13. septembril teatasid Põhjala pangad Nordea ja DNB, et müüvad miljardi euroga 60-protsendise osaluse Baltikumis tegutsevad Luminori pangas USA investeerimishiiu Blackstone erakapitalifondidele.

Blackstone on üks maailma suuremaid investeerimisfirmasid, selle valitseda on ligikaudu 440 miljardi dollari väärtuses varasid üle kogu maailma. Ettevõtte investeerimisfondid keskenduvad börsivälistele ettevõtjatele, kinnisvarale, riigivõlakirjadele, börsil noteeritud ettevõtjatele, mitteinvesteerimisjärgu võlakirjadele, reaalvarale ja järelturgudele kogu maailmas.

Luminor asutati 2017. aastal, kui ühinesid Nordea ja DNB Baltikumi üksused. Kokkulepe ühinemiseks sõlmiti juba 2016. aasta augustis. Enne tehingut Blackstone'iga kuulus DNB-le Luminorist 43,5 protsenti, Nordeale ülejäänud pakk. Pank võttis üle 930 000 DNB klienti ning 350 000 Nordea klienti. Luminoril on kokku 3000 töötajat ning pank on Baltikumi suuruselt kolmas. Varasid on Luminoril enam kui 15 miljardi euro jagu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255