06.04.2015 Esmaspäev

EKI eksperdid peavad Eesti majanduse hetkeolukorda rahuldavaks

Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) ekspertide-analüütikute paneeli märtsikuu hinnangute kohaselt on Eesti majanduse hetkeolukord rahuldav, kuid mõõdukalt halvem kui detsembris.

Majanduse üldiselt rahuldav seis tugineb eelkõige positiivsetele arengutele eratarbimises, samas kui investeeringute osas on seis juba 8 kvartalit järjest ebarahuldav.
Majanduse üldiselt rahuldav seis tugineb eelkõige positiivsetele arengutele eratarbimises, samas kui investeeringute osas on seis juba 8 kvartalit järjest ebarahuldav. Foto: Reuters

EKI eksperdid-analüütikud hindasid märtsis Eesti majanduse üldolukorda 5,2 punktiga, mis on 0,4 punkti võrra madalam kui eelmisel vaatlusel 2014. a detsembris. 95 protsenti hindas olukorra rahuldavaks ja 5 protsendi hinnangul oli see hea.

Majanduse üldiselt rahuldav seis tugineb eelkõige positiivsetele arengutele eratarbimises, samas kui investeeringute osas on seis juba 8 kvartalit järjest ebarahuldav.

Eesti ettevõtete investeeringuid pidurdavad jätkuvad geopoliitilised pinged, eelkõige aga Vene-Ukraina konflikt, mis otseselt vähendab Eesti kaupade ja teenuste ekspordinõudlust.

Investeeringute olukorda hindasid eksperdid märtsis taas ebarahuldavaks ja ligilähedaselt samaks kui eelmisel vaatlusel detsembris. Esialgsetel andmetel vähenes 2014. aastal kapitalimahutus põhivarasse püsihindades 2,8 protsenti, ja seda eelkõige vähese investeerimisnõudluse tõttu. Rahuldavaks hindasid olukorda pooled eksperdid ja 44 protsenti pidas seda halvaks.

Ekspertide grupp hindas märtsis eratarbimise olukorda Eestis kõrge 7,9 punktiga, mis on 0,6 punkti enam kui detsembris.

Eesti peamistes partnerriikides on majanduse hetkeolukorda hinnatud järgmiselt: Soome 1,9 punkti, Rootsi 6,2 punkti, Läti 5,7 punkti, Leedu 6,7 punkti ja Venemaa 2,7 punkti. EL 28 liikmesriigid hindasid oma majanduste hetkeolukorda keskmiselt 4,6 punktiga ja nendest euroala riigid 4,2 punktiga.

Kuue kuu pärast ootab 37 protsenti ekspertidest, et Eesti majanduse olukord on parem kui praegu ja 63 protsenti prognoosib, et olukord jääb samaks. Ekspertide paneeli ootused investeeringute ja eratarbimise arenguväljavaadete suhtes 6 kuu pärast on samuti positiivsed ja detsembriga võrreldes mõnevõrra ka tugevnenud.

Märtsi küsitluse kohaselt on EKI eksperdid seda meelt, et lähemal poolaastal võib oodata Eesti väliskaubanduse elavnemist. Vastanutest 58 protsenti ootavad, et väliskaubanduse maht on siis suurem ja 42 protsenti, et see on umbes sama, ootuste koondhinnag oli 7,3 puntki.

Soome ja Rootsi prognoosisid nii ekspordi kui ka impordi suuremist lähemal poolaastal, kuid näiteks Venemaa eksperdid hindasid ekspordi väljavaateid 2,1 ja impordiväljavaateid 1,4 punktiga.

Kaubavahetusbilansi arengute suhtes domineerib hinnang, et olulisi muudatusi eelseisval 6 kuul oodata pole, kuid bilanss on siiski pigem natuke halvem kui parem.

Tarbijahindade deflatsioon, mis sai alguse 2014. a juunis, lõpeb eeldatavalt 2015. aasta keskel. Aasta keskmiseks tarbijahinna tõusuks 2015.aastal prognoosivad eksperdid 0,7 protsenti.

Laenuintresside taseme suhtes on ekspertide domineeriv seisukoht, et praegune madal määr jääb lähemaks poolaastaks püsima.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255