29.06.2022 Kolmapäev

Eesti Pank: tarbimiskulutuste kasvu tõttu on hoiuste kasv pidurdunud

Eesti Panga ökonomisti Taavi Raudsaare sõnul aeglustus mais hoiuste kasv märkimisväärselt, seda eelkõige tarbimiskulutuste kasvu tõttu.

Taavi Raudsaar, Eesti Panga ökonomist
Taavi Raudsaar, Eesti Panga ökonomist Foto: Eesti Pank

"Aasta varasemaga võrreldes oli majapidamistel mai lõpus pangahoiustel ligikaudu 11 protsenti ehk 1,13 miljardit eurot rohkem raha. Seejuures tuleb aga arvestada, et ainuüksi möödunud aasta septembris maksti pensionifondidest eraisikute hoiustele ennetähtaegselt üle miljardi euro," märkis Raudsaar pressiteates, nentides seejuures, et suur osa pensionirahast on praeguseks arvatavasti juba ära kasutatud.

Viimase kaheksa kuu jooksul on hoiused tema sõnul kasvanud tagasihoidlikult – 185 miljoni euro võrra ehk 1,7 protsenti. Seda vaatamata sellele, et sellesse aega jäid ka kevadised tulumaksutagastused ning järjekordsed väljamaksed teisest pensionisambast nii jaanuari kui ka mai alguses.

Kui hoiuste kasv jätkub sarnases tempos ka lähikuudel, näeme aastakasvu taandumist peagi juba 3 protsendi juurde, mis oleks kõige aeglasem kasv pärast 2010. aastat. Kokku oli eraisikutel mai lõpus pangahoiustel ligi 11,2 miljardit eurot,

tõi ökonomist välja. 

Kuigi sissetulekud on viimasel ajal kiiresti kasvanud, on kiire hinnatõus seda ületanud – säästmine on vähenenud ja seetõttu on Raudsaare selgitusel ka hoiuste kasv taandunud. Maksu- ja tolliameti andmetel on palgaväljamaksed kasvanud viimastel kuudel aastavõrdluses ligikaudu 14 protsenti, keskmine palga väljamakse on suurenenud ligikaudu 10 protsenti ja palgasaajate arv 4 protsenti. "Samas on statistikaameti teatel jaemüügi aastakasv eurodes mõõdetuna ulatunud ligikaudu 30 protsendini ja ka püsihinnas on tarbimise kasv tugev. Varasemalt on sissetulekute kasv jaemüügi kasvu valdavalt ületanud," osutas ta. 

Tarbimist on hõlbustanud muu hulgas koroonapiirangute tühistamine – piirangutest enim mõjutatud vabaajategevustele ja reisimisele on kulutused viimasel ajal hüppeliselt kasvanud. Samuti on tarbimiskulutuste kasvu ökonomisti sõnul oluliselt suurendanud väga kiire hinnatõus, kuna esiteks tuleb kaupade ja teenuste eest varasemast märksa rohkem raha välja käia, teiseks on ilmselt paljud kiire hinnatõusu kartuses otsustanud oma ostud kohe ära teha ja vähem säästa. Lisaks on hoogsalt tarbitud teisest pensionisambast väljavõetud raha.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference