21.01.2022 Reede

Eesti Gaas: fikseeritud hinnaga leping võiks tarbijale olla siduv

Energiakontserni Eesti Gaasi hinnangul peaks seadust muutma selliselt, et fikseeritud hinnaga tähtaegne leping oleks nii elektri- kui ka gaasimüügi puhul tarbijale siduv kuni lepingu lõpuni. 

Eesti Gaasi hinnangul peaks seadust muutma selliselt, et fikseeritud hinnaga tähtaegne leping oleks nii elektri- kui ka gaasimüügi puhul tarbijale siduv kuni lepingu lõpuni.
Eesti Gaasi hinnangul peaks seadust muutma selliselt, et fikseeritud hinnaga tähtaegne leping oleks nii elektri- kui ka gaasimüügi puhul tarbijale siduv kuni lepingu lõpuni. Foto: gaas.ee

"Praeguste volatiilsete hindade tingimustes saab energiamüüja pakkuda fikseeritud hinda vaid juhul, kui ta on veendunud, et klient ka endale võtud kohustusi kokkulepitud tähtaja vältel täidab või mittetäitmise korral tekkinud kahju müüjale korvab," kirjutas ettevõtte juhatuse esimees Ants Noot riigijuhtidele saadetud kirjas. 

Ta tõi samas välja, et ka varasemalt ei saanud ettevõte lubada endale suures mahus fikseeritud hinnaga energiamüügilepingute sõlmimist kodutarbijatega – umbkaudu 90 protsenti Eesti Gaasi kodutarbijate gaasimüügilepingutest on sõlmitud muutuva hinnaga. 

Seejuures on Nooti sõnul tarbijate liikumise risk hinnakõikumiste tõttu mitmekordistunud ja võtnud ettevõttelt mõistliku võimaluse fikseeritud hinda pakkuda.

Teisalt on ühiskonnas selgelt tõusnud nõudlus tarbijale stabiilsust tagavate fikseeritud hinnaga lepingute järele,

märkis ta. 

"Kuid turuhinna oluline kõikumine ei toimu vaid elektriturul, ettearvamatult käituvad hinnad ka gaasiturul. Seetõttu on väga oluline seista mõlema energia tarbijate eest ning pakkuda neile ühesuguseid võimalusi. Sellest tulenevalt leiame, et fikseeritud hinnaga tähtajaliste lepingute osas tuleb teha muudatusi ka gaasilepingute regulatsioonis," rõhutas Eesti Gaasi juht.

Selline muudatus annaks Nooti sõnul energiamüüjale kindlustunde, et tal on võimalik oma sisseostulepinguid täita ning võimaldaks tagada tarbijale hinnastabiilsuse praegusest palju paremal hinnatasemel.

"Näiteks saaksime tänaste hindade ja kehtiva regulatsiooni juures pakkuda oma kodu gaasiga kütvale kliendile fikseeritud hinda tasemel 80 eurot megavatt-tunnist maksimaalselt üheks aastaks. Kui aga seadus võimaldaks leppida kokku lepingu ennetähtaegse lõpetamise tasus, julgeksime täna teha hoopis paremad pakkumised: 73 eurot megavatt-tunnist aastase lepinguga, 61 eurot megavatt-tunnist kaheaastase lepinguga ja 52 eurot megavatt-tunnist kolmeaastase lepinguga. Hinnad on kajastatud käibemaksuta," selgitas Noot. 

"Kui kõrgete energiahindade tõttu kannatavad kliendid, kannatavad ka energiamüüjad. Loodame, et läbi sellise riigieelarvest lisarahastust mittenõudva meetme saame kõik koos tuua kodutarbija energiahinnad mõistlikule stabiilsele tasemele," lisas Eesti Gaasi juhatuse esimees.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!