06.07.2022 Kolmapäev

Eesti Gaas: gaasihind võib ka talvel kõrgeks jääda

Eesti Gaasi juhatuse esimehe Margus Kaasiku sõnul ei pea Eestis eeloleva talve gaasi varustuskindluse pärast muretsema, pigem on mure gaasi hinnaga, mis võib jäädagi kõrgeks eeloleval talvel.

Gaasi hind võib jääda kõrgeks ka eesoleval talvel.
Gaasi hind võib jääda kõrgeks ka eesoleval talvel. Foto: Eesti Gaas

"Gaasi hinnatase sõltub Euroopa gaasivarustuse olukorrast. Euroopa gaasituru tasakaalus hoidmiseks on endiselt vaja Vene gaasitarneid ja seetõttu on hinnad mõjutatud sellest, milline on Vene tarnete jätkumise väljavaade. Kui aprill-mai möödusid suhteliselt rahulikult ja gaasi hind triivis allapoole, siis juunis keskpaigast muutus väljavaade Nordstreami tarnete vähenemise tõttu kehvemaks ning see on kajastunud gaasihinna tõusus," selgitas Kaasik BNS-ile. 

Ta märkis, et järgmisest nädalast läheb Nordstream kümneks päevaks hooldusse ja tarned peatuvad sootuks ning gaasiturul kauplejatel on tekkinud ebakindlus, kas ja kui suures mahus tarned peale hoolduse lõppu taastuvad.

Sellesse delikaatsesse olukorda lisandus nüüd veel Norra nafta- ja gaasitöötajate streik, mis vähendab gaasitarneid Norrast, kes on olnud Euroopa suurim varustaja peale Vene tarnete vähenemist. Viimaste arengute valguses on gaasihinnad kerkinud 170 euro ligi megavatt-tunni kohta,

nentis ta, lisades, et Eesti Gaas jälgib turuolukorda ja loodab, et Norra streik ja hinnahüpe jäävad lühiajaliseks.

Samas ei pea Eestis Kaasiku hinnangul talvel varustuskindluse pärast muretsema.

"Viimased sõnumid Paldiski LNG terminali kohta on positiivsed ja on üsna suur võimalus, et see terminal talveks tööle saab. Sellisel juhul oleks siin meie piirkonnas gaasi kättesaadavus piisavalt hea. Eesti Gaas omalt poolt on tegelenud aktiivselt uute LNG tarneahelate loomisega, oleme toonud juba kolm suurt tarnet Ameerika Ühendriikidest pärit LNG-d, mis katavad tarbimise kuni septembri lõpuni. Töötame ka sügis-talviste koguste kallal ja suudame oma klientide gaasivarustuse tagada," kinnitas Kaasik.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference