14.11.2022 Esmaspäev

Eesti Energia: eelmisel nädalal tõi elektrihinna alla tuuline ilm

Eesti Energia turuanalüüsi strateegi Olavi Milleri sõnul aitasid möödunud nädalal elektrihindu alla, kohati nulli lähedalegi, tuua tuulised ilmad, ent Rootsi-Leedu merekaabli hooldustööde tõttu kasvanud tuuletoodang täielikult Eesti hindadesse ei jõudnud.

Elektrihinda aitas alla tuua tuul.
Elektrihinda aitas alla tuua tuul. Foto: pixabay

Möödunud nädalal oli elektrihind Eestis keskmiselt 148,8 eurot megavatt-tunni kohta, 11,8 eurot rohkem võrreldes eelneva nädalaga. Kõige odavam oli elekter laupäeva öösel kell 1 hinnaga 0,09 eurot ja kõige kõrgem neljapäeva pärastlõunal kell 16, mil hind oli 423,01 eurot megavatt-tunni kohta, teatas Eesti Energia. Maagaasi hind jätkas eelmisel nädalal pehmete ilmade tõttu langemist, jõudes tasemele 110,5 eurot megavatt-tunnist, mida on 10,1 euro võrra vähem kui nädal varem.

Eesti Energia Narva jaamadest oli eelmisel nädalal turul ligikaudu 590 megavatti. Saadavust mõjutas Milleri selgitusel peamiselt alanud nädala keskpaigani kestev Auvere elektrijaama pikalt planeeritud remont, aga ka väiksemad hooldustööd teistes tootmisüksustes.

Süsinikdioksiidi nädala keskmine hind jäi varasemate nädalatega enam-vähem samale tasemele, 75,5 eurole tunni kohta, langedes nädalaga vaid 2,2 eurot. 

Miller tõi välja, et Euroopa Liidu kliimamuutuste teenistuse Copernicus prognoosi järgi võivad temperatuurid Euroopas sel talvel jääda oluliselt üle keskmise, pakkudes olulist leevendust küttehooaja eel kitsikuses olevatele riikidele.

"Copernicuse teadlaste värskeimate andmete järgi kujunevad Läänemere, Vahemere ja Põhjamere ranniku äärsete piirkondade temperatuurid ajaloolisest keskmisest peaaegu kindlasti soojemaks. Võrreldes kuu aja tagusega on teadlased selles väites veelgi kindlamad, hinnates tõenäosust 50-60 protsendi juurde. Eurasia Group hindab, et praeguste ilmamudelite alusel piisab gaasivarudest ka juhul, kui 2023. aasta algus kujuneb külmaks. Samas prognoositakse ka väiksemat sademete arvu, mis mõjutab negatiivselt jõetransporti ja hüdroelektrijaamu, samuti suusahooaega," selgitas analüütik. 

Ta möönis, et tarbimise vähendamine on võimaldanud Euroopa gaasivarud täita kõrgemal tasemel kui veel suvel oleks arvatud, kuid sellega on kaasnenud ka negatiivne majanduslik mõju eeskätt tööstustoodangu vähenemise näol.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference