11.10.2011 Teisipäev

Eesti ekspordipartneri Rootsi kindlustunne kahaneb

"Eesti ekspordi kasvu kiirenemine augustis viitab, et ebakindlus Euroopas ei ole Eesti eksportijaid ja meie peamisi kaubanduspartnereid vahetult veel mõjutanud," ütles LHV analüütik Vaikla. "Eesti ekspordi peamine mootor ehk masinatööstuse eksport kasvas sarnaselt eelnevatele kuudele kiires tempos, lisaks kiirenes eksport metalltoodete ja muude tööstustoodete vallas."

Vaikla märkis, et siiski on majanduskasvu aeglustumise signaale ja majanduskliima jahenemist just ettevõtete kindlustunde osas näha Eesti suurima kaubanduspartneri Rootsi majanduses. "Viimased arengud näitavad, et sealsete ettevõtete optimism on endiselt kõrgetel tasemetel, kuid optimism tuleviku osas on viimastel kuudel kiirelt suuna allapoole võtnud."

"Ka Eesti ettevõtete kindlustunne on vaikselt madalamatele tasemetele libisemas. Näiteks septembrikuus uskus valdav osa Eesti tööstusettevõtteid, et eksporditellimused lähitulevikus pigem vähenevad," ütles Vaikla.

Tema sõnul näitavad nii ebakindlus kui ka olulisel määral kõrgem võrdlusbaas, et tulevastel kuudel on näha Eesti ekspordi kasvumäärade aeglustumist, mille tulemusel kiire tõusuperiood asendub mõõdukama kasvuperioodiga.

Nordea peaökonomist Tõnu Palm ütles, et Eesti töötleva tööstuse kindlustunde indikaatorid vaatavad alates juulist selge suunaga allapoole. "Uued tellimused on nõrgenenud eeskätt kahel viimasel kuul. Varud ei ole samas suured ning seega annavad olemasolevad tellimused võimaluse kasvu jätkumiseks."

Ta lisas, et ohumärk on euroala tööstussektori kindlustunde indeksid, mis viitavad viimasel kahel kuul langusele. Tööstussektori PMI-indeks oli septembris 48,4. Ka euroala teenuste sektori kindlustunde indikaator langes septembris miinuspoolele, kui oli 49,1. Üle 50 jääv indeks tähendab kasvu, alla selle kahanemist.

Eesti peamiste ekspordiparnterite kohta lausus Palm, et paratamatult ohustab globaalse majanduse jahtumine ekspordile avatud Rootsi, Soome ja Venemaa tööstust. Venemaad mõjutab eelkõige naftahinna langus.

Palmi sõnul viitavad kindlustunde indikaatorid nii Rootsi kui Soome tööstustoodangu kasvu aeglustumisele. "Soome puhul on kindlustunne languses pikemat aega. Tööstustoodangu kuine kasv püsis Soomes kerges miinuses juunis ning juulis, mis on sesoonselt madalama kasvuga suvekuud. Rootsi puhul on samuti ilmne kerge muutus negatiivsuse poole. Jääb oodata, kuivõrd kindlustunde langus peegeldub ka reaalsetes kasvunumbrites."

Augusti Eesti ekspordi ja impordi kohta ütles Palm, et pärast vaiksemat suvist perioodi on mahtude kasvamine ootuspärane. "Septembrilt ootaks veelgi suuremaid ekspordimahtusid."

Ta tõi välja, et augusti kaubaekspordi nominaalmaht 1,03 miljardit eurot kasvas võrreldes varasema kuuga ligi 99 miljoni euro võrra. Samas jäi augusti maht ootuspäraselt alla teise kvartali keskmisele ehk 1,06 miljardi eurosele mahule.

"Kuise kasvu puhul saab välja tuua eeskätt elekstrimasinate ja seadmete, keemiatööstuse, mööbli ning metallide ekspordi kasvu. Ka piima ning piimatoodete maht püsis kõrgel tasemel," rääkis Palm.
BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255