14.03.2019 Neljapäev

EAS annab firmadele Elektrilevi võrguga liitumisel kuni 100 000 eurot

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (edaspidi - EAS) annab Elektrilevi võrguga liitumisel ettevõtetele toetust kuni 100 000 eurot.

Toetust saab taotleda tegutsev või alustav ettevõtja, kes asub väljaspool Tallinnat ja Tartut. Lisaks võrguga ühendamise kuludele on võimalik toetuse abil katta ka olemasoleva võrgu läbilaskevõime suurendamise või elektriühenduse parandamiseks seadmete soetamise kulusid, teatas EAS.

"Ettevõtete jaoks võib elektrivõrguga liitumine, aga ka näiteks olemasoleva võrgu läbilaskevõime suurendamine tähendada kümnete ja isegi sadade tuhandete eurodeni ulatuvaid kulutusi, kuna tihtipeale tähendavad need tööd uute liinide või alajaamade ehitamist," ütles Elektrilevi liitumise teenuste juht Kaija Vill.

Toetuse maksimaalne osakaal projekti maksumusest on 60 protsenti. Toetust saab taotleda sihtasutuse kodulehel. Taotluste lõpptähtaeg on määramata. Minimaalne toetussumma on 5000 ja maksimaalne 100 000 eurot. Toetust ei saa taotleda ettevõtted, kes asuvad Tallinna linnas, sellega piirnevas omavalitsuses või Tartus.

Uute elektrivõrguga liitujate arv on pärast 2008. aasta majanduskriisi alates 2010. aastast stabiilselt tõusnud. 2018. aastal jõudis see viimase üheksa aasta kõige kõrgemale tasemele, kui võrguga liitus 2315 klienti. Elektrilevil on selle aasta alguse seisuga kokku 504 269 klienti, kes moodustavad ligikaudu 91 protsenti kõikidest elektrit tarbivatest ja tootvatest Eesti majapidamistest ning ettevõtetest.

Elektrilevi andmetel võtavad elektrivõrguga liitumised, mis ei vaja projekteerimistöid, keskmiselt aega 23 päeva. Ulatuslikumaid ehitustöid nõudvad liitumised võtavad keskmiselt aega 220 päeva. "See hõlmab nii tehnilise lahenduse välja töötamist, projekteerimist kui ka ehitust. Kõige selle juures käivad ka vajalikud kooskõlastused asutuste, kohalike omavalitsuste ja maaomanikega," selgitas Vill.

Elektrilevi keskmine liitumisvõimsus keskpingel ühe liitumispunkti kohta on 1000 kilovatti ja keskmine liitumistasu koos käibemaksuga 67 000 eurot. Liitumistasu keskpingel varieerus möödunud aastal 8100 eurost 1,17 miljoni euroni.

Elektrilevi haldab Eestis ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama. Lisaks haldab võrguettevõte tänavavalgustusvõrku Tallinnas ja Tartus ning ehitab kiire interneti võrku.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!