10.08.2018 Reede

Arco Vara: kinnisvaraturul püsib hinnakasv kuni 7 protsendi juures

Arco Vara analüütiku Mihkel Eliste hinnangul püsib lähikuudel korteri- ja üksikelamute turg jätkuvalt aktiivsena ning hinnakasv püsib seejuures valdavalt 5 kuni 7 protsendi vahemikus.

"Järgnevate kuude jooksul püsib Eestis tervikuna tehingute arvu kasv ligi 5 protsendi ning mediaanhinna kasv 5–7 protsendi juures, olles siiski perspektiivis pidurdumas. Hinnakasvu toetavad uute korterite osas enim ehitushinna kasv ning tüüpkorterite osas madalama ostu- ja laenuvõimekusega ostjate tugev üüriturult omanditurule siirdumine," ütles Eliste pressiteate vahendusel.

Tänavu juulikuus tehti Eestis 1800 korteritehingut. Võrreldes juuniga tehti 11 protsendi võrra vähem, kuid võrreldes eelmise aasta juuliga siiski 2,4 protsendi võrra rohkem tehinguid. Võrreldes viimase kahe aasta juulikuuga jätkas tehingute arv kasvamist, kuid nii 2006. kui ka 2015. aasta taset siiski ei ole enam ületatud, mil tehti vastavalt 1949 ja 1835 korteritehingut.

"Kuigi turuaktiivsust hoiavad pikemale perioodile taandatuna endiselt pigem Eesti suuremad keskused eesotsas Tallinnaga koos selle lähiümbrusega ning Tartu ja Pärnuga, siis juulis hoidis tehingute arvu taset ennekõike korteriturg Eesti väiksemates keskustes," märkis Eliste.

Eliste sõnul on soojade suveilmade tõttu tarbijate huvi kinnisvara soetamise osas langenud, kuid samas võib see tähendada suuremat turuaktiivsust augustis ja septembris.

"Ilusate ilmade tõttu on puhkusel mitmed kinnisvaratehingutega otseselt või kaudselt seotud osapooled. Puhkusel olevad notarid, kinnisvara hindajad, laenuhaldurid ja ka teised tehinguni jõudmiseks olulised isikud on ajutiselt pikendanud varade müügiperioodi, sest tehingud seisavad tihti pigem mitte ostuhuvi puudumise, vaid asjaajamisega seotud protseduuride taga," sõnas Eliste.

2017. aasta augustis kasvas vaikse juulikuu järgselt seevastu tehingute arv Tallinnas 26 protsendi ning 2016. aastal 11 protsendi võrra, tänavu kujuneb Eliste hinnangul turuaktiivsuse kasv aastataguse kõrgema võrdlusbaasi tõttu tõenäoliselt veidi aeglasemaks.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!