18.05.2018 Reede

Arco Vara: kinnisvaraturul pole oodata tugevat hinnataseme kasvu

Arco Vara analüütiku Mihkel Eliste hinnangul ei ole lähiajal Eesti üleriigilisel kinnisvaraturul erinevalt viimastest aastatest oodata suurt tehingute arvu ega ka tugevat hinnataseme kasvu.

"Üleriigiliselt ei ole enam lähiperioodidel oodata varasematele aastatele omast tehingute arvu ega hinnataseme tugevat kasvu. Eesti korteriturgu tervikuna jäävad tulevikus enim mõjutama tehingud uute korteritega, seda nii Tallinnas, Tartus ja nende lähiümbruses kui ka Pärnu linnas," ütles Eliste pressiteate vahendusel.

"Järelturul ei ole seevastu olulisi muutusi enam oodata, vähene pakkumiste arv takistab turuaktiivsuse kasvu, kuid hoiab kehva pakkumise struktuuri tõttu enamikUs piirkondades hinnakasvu 4-6 protsendi vahemikus, mis võib periooditi ennekõike väikelinnades kiireneda. Käesoleval aastal jääb tehingute arvu kasv kõigi eelduste kohaselt juba varasemalt prognoositult kuni 5 protsendini," lisa ta.

2018. aasta aprillis tehti Eestis 1790 korteritehingut, mida oli 8,6 protsendi võrra enam kui aasta tagasi samal perioodil, kuid 2,6 protsendi võrra vähem kui märtsis. Aprilli jooksul tehtud korteritehingute taustal kujunes mediaanhinnaks 1277 eurot ruutmeetri kohta, mida oli 4,6 protsenti vähem kui eelmisel kuul ning 9,4 protsenti rohkem kui aasta tagasi.

Aasta esimese nelja kuu jooksul tehti Eestis 7033 korteritehingut. Võrreldes aastataguse perioodiga oli seda üks tehing vähem ehk turuaktiivsus on püsinud erinevalt varasematest aastatest oluliselt stabiilsem. Harjumaa tehingute arv koos Tallinnaga on sealjuures kasvanud aasta vältel 0,9 protsendi võrra ja Tartumaa tehingute arv 3,3 protsendi võrra. Tehingute arvu langust on soodustanud ennekõike väiksemate piirkondade korteriturud, kus pakkumiste arv on jätkanud pidevat aeglases tempos alanemist ning pakkumishinnad kasvamist.

Eliste sõnul on tänavu mais ja juuni esimeses pooles oodata ennekõike aktiivset elamu- ja korteriturgu, mille taustal võib ajutiselt märgata müügiperioodide lühenemist ning hinnakasvu kiirenemist. Elukondliku kinnisvaraturu erinevate segmentide järkjärgulise aktiveerumise tõttu on tema sõnul tänavu soodne aasta peale korterituru ennekõike elamute, suvilate ja elamukruntide müüjatele.

"Suve keskpaigas on hooajalistest teguritest tulenevalt oodata turuaktiivsuse taaskordset ajutist alanemist, mille kõrval hakkab seevastu ennekõike uue õppeperioodi peatse alguse tõttu aktiivsus kasvama nii Tartu kui Tallinna üüriturul. Suvekuud mööduvad tänavu edukalt ennekõike lühiajalise üüriga tegelejate jaoks, kasvav sise- ja välisturism on tõstmas üürileandjate lühiajalisi sissetulekuid ennekõike atraktiivseimates suvituspiirkondades," lisas Eliste.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!