860x100 kriisi paasterongad
09.06.2017 Reede

Aprillis pidurdus kaubavahetuse kasv

Kaupade eksport kahanes 2017. aasta aprillis võrreldes eelmise aasta aprilliga 1 protsent ning import kasvas 2 protsenti; ekspordi langust mõjutas oluliselt elektriseadmete väljaveo vähenemine.

2017. aasta aprillis eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1 miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 189 miljonit eurot, aasta varem oli see 158 miljonit eurot, tetatas statistikaamet.

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid aprillis Soome, kuhu läks 16 protsenti Eesti koguekspordist, Rootsi 15 protsendi ja Läti 9 protsendiga. Eksport kahanes enim ehk 49 miljonit Rootsi, kuhu viidi vähem elektriseadmeid. Eksport kasvas enim ehk 16 miljonit Saksamaale ja 13 miljonit Hollandisse. Saksamaale suurenes peamiselt metalli ja metalltoodete, sealhulgas metallijäätmed ning Hollandisse mineraalsete toodete, sealhulgas põlevkivikütteõli väljavedu.

Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid, puitu ja puittooteid, mineraalseid tooteid ning metalli ja metalltooteid. Enim ehk 56 miljoni euro võrra vähenes elektriseadmete väljavedu. Samas kasvas mineraalsete toodete 36 miljonit eurot ning metalli ja metalltoodete eksport 23 miljonit eurot.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas aprillis 72 protsenti kogu ekspordist. Eesti päritolu kaupade väljavedu kahanes aprillis 3 protsenti, samas re-eksport kasvas 4 protsenti. Eesti päritolu kaupade ekspordi kahanemist mõjutas enim elektriseadmete, sealhulgas kommunikatsiooniseadmed ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade, sealhulgas teravilja väljaveo vähenemine. Samas kasvas mineraalsete toodete, sealhulgas põlevkivikütteõli ja elektrienergia eksport.

2017. aasta aprillis imporditi kõige enam kaupu Soomest, kust tuli 13 protsenti Eesti koguimpordist, Saksamaalt tuli 11 protsenti, Leedust 9 protsenti, Poolast 9 protsenti ja Rootsist samuti 9 protsenti. Kõige rohkem kasvas import Türgist, kus kasv oli 24 miljonit eurot ehk 5 korda, ja Venemaalt, kus kasv oli 20 miljonit eurot. Türgist imporditi enim transpordivahendeid ja Venemaalt mineraalseid tooteid. Enim kahanes import USA-st.

Kaupadest imporditi Eestisse enim transpordivahendeid, elektriseadmeid, mehaanilisi masinaid ning põllumajandussaaduseid ja toidukaupu. Enim kasvas transpordivahendite ja mineraalsete toodete ning kahanes elektriseadmete sissevedu.

2017. aasta aprillis langes väliskaubanduse ekspordi mahuindeks 15 protsenti ja impordi mahuindeks võrreldes möödunud aasta sama perioodiga 4 protsenti.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes