02.01.2013 Kolmapäev

Aktsiainvestoriks võib saada igaüks

Et raha ostujõud taolises olukorras säiliks ja kasvaks, tasub mõelda investeerimise peale. Näiteks aktsiatesse, millesse investeerimine ei ole nii keeruline kui paistab. Enne alustamist tuleks siiski mõned kuud raha lihtsalt kõrvale panna. Eesti või Balti riikide aktsiatesse investeerimist võib alustada üsna väikeste summadega. Soome, USA või muudele turgudele investeerimisel võiks alustada siis, kui on kogutud umbes tuhat eurot, sest vastasel korral moodustavad tehingutasud investeeringust liiga suure osa.

Soome majandusleht Kauppalehti tõi hiljuti ära 10 reeglit, mida algaja investor peaks järgima.

1. Investeeri pikaajaliselt. Pikaajalise investeerimishorisondiga investoril ei ole vaja jälgida igapäevaseid börsiuudiseid ega neile kiiresti reageerida. Pikaajaline investor võib magada rahulikult ka aktsiaturgude langemise või isegi börsikrahhide ajal.

2. Investeeri ainult nn pikaajalist raha. Pikaajaliseks rahaks võiks nimetada seda raha, mille kohta on teada, et seda mõne lähema aasta jooksul vaja ei lähe. Aktsiaid tuleb osta pikaks ajaks, sest kui investeeringuteks vajaminevat raha võiks tarvis minna varem, võite olla sunnitud aktsiaid müüma ebasobival ajal.

3. Jälgi kogu oma vara. Vana investeerimistõde on see, et kõiki mune ei tohi ühte korvi panna. Tuleb jälgida, et kui mingi investeering osutub ebaõnnestunuks, ei too see kaasa kogu vara kaotust.

4. Vali jõukohane riskitase. On selge, et mida suurema riski võtad, seda suurem võib olla ka investeeringu tootlus. Samas tähendab suurema riski võtmine seda, et suurem on ka kahjumioht. Seega tähendab risk nii ohtu kui ka võimalusi ehk investeeringute väärtuse mitmekordistumist.

5. Investeeri nii, et saad vajadusel raha kiiresti kätte. Aktsiatest saab raha kätte kiiresti – kolme päevaga. Samas võib olukord turul olla selline, et aktsiaid maha müüa on momendil väga kahjulik. Juhul kui sa tead, et investeeritavat raha võib varsti vaja minna, tuleks aktsiad juba aegsasti maha müüa.

6. Investeeri plaanipäraselt, sellisel juhul pole investeeringu ajastamisel erilist tähtsust. Juhul kui ostad aktsiaid või investeerimisfondide osakuid erinevatel aegadel, väldid olukordi, et ostad aktsiaid ainult siis, kui need on kallid.

7. Investeeri 5-10 erineva tegevusvaldkonna aktsiatesse, nii hajutad oma portfelli. Ainult ühe ettevõtte aktsiate omamine on õnnemäng.

8. Mõtle majanduslikult, võta arvesse ka kulusid. Aktsiatesse ja fondiosakutesse investeerimisel tuleb arvestada ka tehingu- ja väärtpaberite hoidmise kuludega, mistõttu pole väga väikeste summadega investeerimine mõistlik. Aktsiatesse investeerimisel võiks minimaalne summa olla 500 eurot, Tallinna börsil noteeritud ettevõtete puhul võib see summa olla ka veidi väiksem.

9. Investeeri fondidesse. Kui sul pole aega ja tahtmist ettevõtetesse süveneda ja turge jälgida, on mõistlikum investeerida investeerimisfondidesse. Fondid on sobivamad ka neile, kes soovivad investeerida väiksemate summade kaupa.

10. Jälgi turge. Aktsiaturgude jälgimine ja riikide majanduste tundmaõppimine on alati kasulik ja huvitav tegevus. Samuti tasub turgude jälgimine ära siis, kui otsid uusi investeerimisobjekte või on vajadus mingid aktsiad ära müüa.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255