07.11.2013 Neljapäev

Uus eelarveseadus kehtestab tasakaalunõude

Rahandusminister Jürgen Ligi esitles eile Riigikogule uut riigieelarve seaduse eelnõu, millega on kavas kehtestada valitsussektori eelarve tasakaalu nõue ning eelarvereeglid valitsussektori liikmetele.

Uus eelarveseadus kehtestab tasakaalunõude. Pildil rahandusminister Jürgen Ligi
Uus eelarveseadus kehtestab tasakaalunõude. Pildil rahandusminister Jürgen Ligi Foto: PM

Uus seadus sätestab eelarve koostamise, vastuvõtmise ja vahendite kasutamise tingimused ning reguleerib, mille alusel tasakaalustatakse riigi vajadused rahaliste võimalustega, teatas Rahandusministeerium BNS-ile. Tasakaalu nõue kehtib valitsussektorile, kuhu lisaks riigieelarvelistele asutustele kuuluvad keskvalitsuse mõju all olevad sihtasutused, äriühingud ja avalik-õiguslikud juriidilised isikud.

Uut riigieelarve seaduse eelnõu tutvustanud rahandusministri sõnul vaid riigieelarve kaudu valitsussektori eelarve eesmärkide saavutamine võib seada riigieelarvele ebamõistlikult ja ebaõiglaselt suure koormuse. "Et valitsusel oleks võimalik tagada nõude täitmine ning vältida olukorda, kus ühe valitsussektori osa puudujääk tuleb kompenseerida teise arvel, tuleb kehtestada eelarvereeglid seetõttu ka muudele valitsussektori asutustele,“ selgitas Ligi.

Valitsussektori eelarve eesmärkide täitmist ja korrigeerimise vajadust hakkab eelnõu järgi hindama Eesti Pank. Keskpank annab arvamuse riigi rahaliste võimaluste kohta ning võrdleb riigi makromajandus- ja rahandusprognoose teiste tunnustatud prognoosidega ja hindab seniste paikapidavust.

Ministri sõnul piirdub riigieelarve seadus erinevalt aastastest eelarveseadustest eelarvepoliitikaga. „Siin ei tehta valdkonnapoliitilisi otsuseid, milline on tulude ja kulude sisu, milliseid valdkondi rahastatakse rohkem ja mida eelisarendatakse. Need valikud jäävad iga-aastaste eelarvete juurde,“ ütles Ligi. „Riigieelarve seaduse piiridesse jäädes on valikud läbipaistvamad, realistlikel alustel ja jätkusuutlikumad.“

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes