15.06.2017 Neljapäev

Tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu läbis teise lugemise

Riigikogu lõpetas kolmapäeva hilisõhtul tulumaksuseaduse muutmise ja sellega seotud teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu teise lugemise.

Eelnõu muudab tulumaksuseaduses sätestatud osalusoptsioonide maksustamise reegleid, sätestab madalama tulumaksumäära 14 protsenti äriühingu regulaarsetele kasumijaotistele, kehtestab krediidiasutustele nn avansilise tulumaksu ning muudab sõiduauto erisoodustuse hinna arvutamise aluseid.

Eelnõu kohaselt saab edaspidi nii töö- kui ka isiklikeks sõitudeks ettevõtte sõiduauto kasutamise võimaldamisel erisoodustust deklareerida vaid kilovatipõhiselt, sõltumata erasõitudena läbitud distantsist.

Sõiduauto erisoodustuse hinna määramise alus on eelnõu kohaselt 1,96 eurot sõiduauto liiklusregistris märgitud mootori võimsuse ühiku kohta ning 1,47 eurot, kui sõiduauto on üle viie aasta vana.

Eelnõus tehti muudatusi, mis puudutavad abikaasade ühise deklaratsiooni esitamist, eelnõust jäeti välja panditulumaksu kehtestamine ja täpsustati varjatud kasumieraldiste maksustamise korda, laiendati maksusoodustusi tööandja transpordi korraldamisel ning tehti mitu tehnilist muudatust.

Residendist füüsilisel isikul on õigus maksustamisperioodi tulust maha arvata residendist abikaasa eest täiendav maksuvaba tulu 2160 eurot, mida abikaasa ei ole ise maha arvanud. Täiendavalt mahaarvatav summa ei tohi olla suurem kui 50 400 eurot. Muudatus puudutab juba käesoleva aasta tulude deklareerimist tuleva aasta alguses.

Eelnõus täpsustatakse varjatud kasumieraldiste maksustamise korda. Lisatav maksudest kõrvalehoidumise säte täpsustab, et Maksu-ja Tolliamet võib maksustada tulumaksuga aktsionärile, osanikule või liikmele antud laenu, kui tehingu asjaolud viitavad, et oma olemuselt on tegemist kasumieraldisega.

Kui emaettevõtjale või nn sõsarettevõtjale antud laenu tagastamise tähtaeg on pikem kui 48 kuud, lasub maksumaksjal maksuhalduri nõudmisel laenu tagasimaksmise võime ja kavatsuse tõendamise kohustus.

Eelnõu muudatuse kohaselt ei loeta erisoodustuseks tööandja ettevõtlusega seotud kulutusi töölepingu alusel töötava töötaja transpordiks elu- ja töökoha vahel, kui töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast või kui tööandja korraldab transporti sõidukiga, millel on vähemalt kaheksa istekohta või bussiga liiklusseaduse tähenduses.

Muudatusettepaneku kohaselt jõustub seadus selle vastuvõtmisel tänavu 1. augustil, kuid osa tulumaksuseaduse ja käibemaksuseaduse sätetest jõustub 2018. aasta 1. jaanuaril.

Läbirääkimistel sõna võtnud Remo Holsmeri hinnangul on eelnõu eesmärk lahendada eelarveprobleeme. Holsmeri sõnul toetab Reformierakonna fraktsioon osa ettepanekutest, näiteks osalusoptsioonide madalamat maksustamist, kuid ei toeta eelnõu tervikuna.

Andres Ammas nägi eelnõus positiivse näitena sõidupäevikute kaotamist, kuid heitis koalitsioonile ette kiirustamist. Ammase sõnul Vabaerakonna fraktsioon eelnõu ei toeta ning tegi ettepaneku eelnõu teine lugemine katkestada.

Läbirääkimistel sõna võtnud Aivar Sõerd ei toetanud eelnõu. Maris Lauri toetas dividendimakse madalamat maksustamist, kuid hindas üldiselt eelnõu halvaks ning tegi Reformierakonna fraktsiooni nimel ettepaneku eelnõu teine lugemine katkestada.

Eelnõu teise lugemise katkestamise ettepaneku poolt hääletas 34 ja vastu 56 Riigikogu liiget.

Ettepanek ei leidnud toetust ja eelnõu teine lugemine lõpetati.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes