26.10.2016 Kolmapäev

Riigikogu kiitis heaks käibemaksukohustuslase piirmäära tõstmise

Riigikogu kiitis kolmapäeval heaks käibemaksuseaduse muudatused, millega tõstetakse käibemaksukohustuslasena registreerimise piirmäära 16 000 eurolt 40 000 eurole.

Käibemaksukohustuslasi aastakäibega 16 001–40 000 oli 2014. aastal 11 637
Käibemaksukohustuslasi aastakäibega 16 001–40 000 oli 2014. aastal 11 637 Foto: PM

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 64 riigikogu liiget, vastu ja erapooletuid ei olnud.

Juhul kui ettevõtja käive jääb alla 40 000 euro, saab ta ise valida, kas end käibemaksukohustuslaseks registreerida või mitte. Muudatus aitab vähendada nende ettevõtjate halduskoormust, kes otsustavad seda mitte teha.

Käibemaksukohustuslasi aastakäibega 16 001–40 000 oli 2014. aastal 11 637, mis on ligi 15% käibemaksukohustuslaste arvust. Otseselt puudutab meede 3,8% ehk ligi 3000 käibemaksukohustuslast, mis antud käibe grupis peamiselt müüvad lõpptarbijale ning on aastas kokkuvõtvalt riigi tuludesse käibemaksu tasunud. Käibemaksukohustuslaste üldarv seisuga 23. detsember 2015. aastal oli 78 126 isikut.

Piirmäära puudutav seadusemuudatus jõustub 1. jaanuaril 2018.

Samas seaduses tehtud muudatusega lisatakse pöördmaksustamisele kuuluvate kaupade nimekirja teatud metalltooted, mida peamiselt kasutatakse ehitusteenuse osutamisel ja masinatööstuses, näiteks ehitusarmatuur, lehtmetall nii kerades kui lehtedena, vee ja gaasitorud, nelikanttorud, talad.

Pöördmaksustamine aitab vähendada maksupettusi nendes valdkondades, kus maksupettuse korraldamiseks kasutatakse puhverettevõtteid. Tegemist on ilma majandusliku tegevuseta ettevõtetega, mis luuakse peamiselt käibemaksupettusteks. Puhverettevõte märgib arvele küll käibemaksu, kuid seda riigi tuludesse ei tasu. Samas kauba ostja küsib riigilt tagasi arvele märgitud käibemaksu.

Pöördmaksustamine aitab kauba ostu-müügiahelast puhverettevõtted välja tõrjuda, kuna pöördmaksustamise korral on käibemaksu arvestamise ja riigi tuludesse tasumise kohustus kauba saajal. Pöördmaksustamise korral ei saa tekkida olukorda, et riik tagastab käibemaksu, mida ei ole riigi tuludesse laekunud.

Kehtiva korra kohaselt rakendatakse pöördmaksustamist kinnisasjale, mille võõrandamisel on maksukohustuslasel valikuvõimalus kauba maksustamiseks, metallijäätmetele, väärismetallile ja väärismetalli sisaldavale metallimaterjalile.

Puhverettevõtete kasutamise osakaal võrreldes teiste sektoritega on metallisektoris väga suur. Käibemaksukohustuslased, kes kasutavad kaupade ostmisel puhverettevõtteid, saavad käibemaksupettuse tõttu kaupa odavama hinnaga.

Seadusemuudatus jõustub 1. jaanuaril 2017.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes