19.07.2017 Kolmapäev

Rahandusministeerium soovib kaasajastada hoiu-laenuühistute regulatsiooni

Rahandusministeerium soovib uue väljatöötamiskavatsusega kaasajastada hoiu-laenuühistute ja ühistupankade tänast regulatsiooni ning uurib turuosalistelt, kuidas lahendada hoiu-laenuühistute järelevalve, hoiuste tagamise ja klientide parema informeerimise küsimused.
Rahandusministeeriumi plaanitav regulatsioon peab tagama hoiu-laenuühistute ja ühistupankade usaldusväärsuse ja läbipaistvuse
Rahandusministeeriumi plaanitav regulatsioon peab tagama hoiu-laenuühistute ja ühistupankade usaldusväärsuse ja läbipaistvuse Foto: pixabay.com

Praegune hoiu-laenuühistute regulatsioon kehtib aastast 1999 ja seaduse algse mõtte kohaselt peaksid ühistu moodustama üksteist tundvad sama piirkonna elanikud. Täna tegutseb aga väga suuri ühistuid, kus on üle 1000 liikme – sellisel juhul ei toimi enam hästi kehtivas seaduses toodud liikmetevahelise kontrolli põhimõte. Seadusega on sisuliselt ainukese kontrollimeetmena ette nähtud audit ja revisjon.

Hoiu-laenuühistud on ühtlasi üks väheseid finantseerimisasutuse vorme, mis ei kuulu finantsinspektsiooni järelevalve alla, kuigi neil on õigus kaasata hoiuseid oma liikmetelt, kelleks Eestis võivad olla nii füüsilised kui juriidilised isikud. Seega koheldakse finantsturu osalisi ebavõrdselt ja moonutatakse konkurentsitingimusi.

Samuti pole seadusega reguleeritud hoiuste tagamine hoiu-laenuühistute pankroti puhul. Tagatisfond, mis hüvitab panga pankroti korral hoiustajatele hoiused kuni 100 000 euro ulatuses, ei garanteeri hoiu-laenuühistute hoiuseid. Mitmed ühistud reklaamivad end täna väga jõuliselt ja tarbijad ei pruugigi aru saada, et sinna paigutatud hoiused pole kaitstud.

Lähtuvalt eeltoodust on vajalik kehtiva regulatsiooni kaasajastamine ja kooskõlla viimine teistes õigusaktides toimunud arengutega, muu hulgas tuleb vaadata üle nõuded auditile ja revisjonile ning kaaluda järelevalve tõhustamist, mis tagaks parema kaitse tarbijate hoiustele ning ühtlustaks konkurentsiolukorda hoiuse- ja laenuturul.

Ühtlasi tuleb plaanitava regulatsiooniga leida mõistlik tasakaal, et tagada hoiu-laenuühistute ja ühistupankade usaldusväärsus ja läbipaistvus.

Ministeerium saatis sel nädalal eelnõu väljatöötamiskavatsuse kõikidele hoiu-laenuühistutele, asjasse puutuvatele ministeeriumitele, Eesti Pangale, Finantsinspektsioonile ja teistele huvigruppidele. Osapoolte tagasisidet, et kas ja kuidas võiks kehtivat regulatsiooni muuta, ootab ministeerium 31. oktoobriks.

Eestis tegutseb üle 20 hoiu-laenuühistu, millel oli 2017. aasta aprilli lõpu seisuga kokku 10 267 liiget. Ühistute varade maht oli aprilli lõpu seisuga kokku ligikaudu 92 miljonit eurot. Keskmiselt on ühe eraisikust liikme hoiuse suurus hoiu-laenuühistus 6500 eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255