Teisipäev, 13 Veebruar 2018 16:45

Majanduskomisjon toetas andmesaatkonna rajamist Luksemburgi

Riigikogu majanduskomisjon toetas andmesaatkonna rajamist Luksemburgi ning eelnõu läheb riigikogusse esimesele lugemisele 20. veebruaril.

"Tegemist on maailmas esimese sellise kokkuleppega kahe riigi vahel ja paljud riigid jälgivad meie kokkulepet," ütles komisjoni esimees Sven Sester BNS-ile. "Komisjoni otsus toetada oli konsensuslik," lisas ta.

Istungil toodi välja, et andmete ja infosüsteemide Luksemburgi majutamine on vajalik, et tagada Eesti riigi järjepidevus, suurendada Eesti digitaalse ühiskonna turvalisust ja parandada andmete majutamise kvaliteeti. Samuti märgiti, et Luksemburgil on kõrgturvalised andmekeskused ja riik on valmis tagama Eesti andmete ja infosüsteemide puutumatust.

Sesteri sõnul esitasid komisjoni liikmed istungile kutsutud ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palole andmesaatkonnaga seoses rohkelt küsimusi. "Kui kõrge on turvalisustase, kes on omanik ruumidel ja riistvaral, kas Luksemburg saab õiguse ligi pääseda neile andmetele ja muud. Kõikidele küsimustele saadi ka vastused," lisas Sester.

Kokkuleppele kirjutasid alla peaminister Jüri Ratas ja Luksemburgi peaminister Xavier Bettel möödunud aasta 20. juunil Luksemburgis. Dokument vajab ratifitseerimist riigikogus. Luksemburg on selle juba ratifitseerinud.

Eesti andmesaatkond Luksemburgis läheb viie aastaga kokku maksma ligi 2,2 miljonit eurot. Sellest 1 miljon kulub saatkonna rajamisele ja iga-aastaselt lisanduvad rendi ja andmesidekulud keskmiselt 236 000 eurot aastas. Toetused kaetakse 85 protsendi ulatuses Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest ja 15 protsendi ulatuses riikliku kaasfinantseeringuna.
Jaga:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes