Teisipäev, 31 Oktoober 2017 10:04

LKF soovitab teavitada kindlustusseltsi sõidujagamisest

Liikluskindlustuse Fond (LKF) soovitab teavitada kindlustusseltsi sõidujagamisest, kuna tegemist on sisuliselt taksoteenusega, mis kätkeb endas tavaliiklemisest rohkem ohte.

1. novembril jõustuv ühistranspordiseaduse muudatus ühtlustab taksojuhtidele ja sõidujagajatele kehtivad reeglid, käsitledes sõidujagamist edaspidi infoühiskonna teenuse vahendusel taksoteenuse osutamisena. Nii nagu tavalise taksoteenuse puhul, tuleb ka sõidujagamisest kindlustusandjat teavitada.

Liikluskindlustuse Fondi juhatuse esimehe Mart Jesse sõnul on sõidujagamine alates 1. novembrist sisuliselt taksoteenus ning kindlustusandjad peavad seda tavaliselt oluliseks riskiasjaoluks kohustusliku liikluskindlustuse ja vabatahtliku sõidukikindlustuse lepingute sõlmimisel.

„Sõltumata sellest, kas teenust osutatakse põhitöökohana või üksnes aeg-ajalt, soovitame sõidujagamise teenust pakkuvatel sõidukiomanikel täpsustada kindlustusandjaga, kas ja millistel tingimustel kehtib kindlustuskaitse. Kindlustusandjate eest info varjamine võib kaasa tuua probleeme kindlustusjuhtumi hüvitamisel ja kindlustuslepingu uuendamisel,“ ütles Jesse.

ERGO kindlustusdirektori Andres Konsapi sõnul käsitleb ERGO hinnastamisel sõidujagajaid võrdselt taksodega, nii nagu ka uus seadus. „Juhul, kui sõidujagaja või taksoteenuse osutaja on jätnud sõidujagamisest kindlustusseltsile teatamata, siis on meil liikluskindlustuse osas õigus nõuda kindlustusmakse vahe tasumist ning kaskokindlustuses lisaks ka hüvitist vähendada või selle maksmisest keelduda,“ ütles Konsap.

„Takso- ja sarnaste teenuste tarbeks on ilmselt juba lähiajal tulemas turule teenused, kus hinnastamisel arvestatakse tegelikku läbisõitu ning muid konkreetse sõiduki ja juhiga seotud riskiasjaolusid. Oleme esimese telemaatika lahenduse sel suvel turule toonud ning teenuse edasine arendus on sellele igati loogiline jätk," lisas Konsap.

Swedbanki liiklus- ja kaskokindlustuse valdkonnajuhi Kristjan Ahvena hinnangul aitab peagi jõustuv seadusemuudatus kindlustusandjatel paremini riske hinnata. „Kui sõidukit kasutatakse taksona ning seda ei ole poliisile märgitud, oleme praktikas seni kohaldanud vabatahtliku sõidukikindlustuse kahju korral poliisil märgitud omavastutuse kolmekordset määra. Soovitame sõidujagajatel üle vaadata oma kehtiv kindlustuspoliis ning vajadusel muuta sõiduki kasutusala, et vältida olukorda, kus soovitud lisatulu asemel tuleb tegeleda hoopis täiendavate kuludega,“ ütles Ahven.

Liikluskindlustust ja sõidukindlustust ehk kaskokindlustust pakuvad ERGO, If, PZU, Seesam, Swedbank, Salva, Inges, BTA, Gjensidige ja Compensa.

Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF) on liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse registri haldaja. LKF-i kaudu määratakse sõiduki sundkindlustus neile, kes ei ole liikluskindlustust ise sõlminud. Samuti hüvitab LKF registreerimata ja tuvastamata jäänud mootorsõidukiga tekitatud kahju.
Jaga:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes