02.06.2017 Reede

Koalitsioon jõudis maksupaketi muudatustes kokkuleppele

Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esindajad jõudsid neljapäeval valitsuskoalitsiooni maksupaketi muudatustes kokkuleppele.

Kokkuleppe kohaselt laienevad abikaasade maksuvaba tulu mahaarvamise võimalused
Kokkuleppe kohaselt laienevad abikaasade maksuvaba tulu mahaarvamise võimalused Foto: Postimees

Peaminister Jüri Ratase sõnul möödusid läbirääkimised konstruktiivses meeleolus ning koos otsiti parimaid lahendusi, teatas valitsuse pressiesindaja BNS-ile. "Tänan ja tunnustan kõiki valitsuse osapooli tugeva meeskonnavaimu eest," ütes Ratas. "Otsustasime ühiselt, et me ei kärbi märgilisi saavutusi Eesti inimeste elujärje parandamisel, vaid leiame katteallikad mujalt," lisas ta. "Tõstame kuni keskmist palka teenivate inimeste maksuvaba tulu 500 euroni, viime ellu kauaoodatud tervishoiureformi ning jätkame riiklike investeeringute programmiga," kinnitas peaminister.

Kokkuleppe kohaselt jääb ära panditulumaksu kehtestamine, ent samal ajal piiratakse Eestis teenitud kasumi maksuvabalt välja viimist. Rahanduskomisjon ja rahandusministeerium valmistavad ette vajalikud muudatused tulumaksuseaduses, mis jõustuvad tuleva aasta 1. jaanuaril.

Valitsus ei kehtesta ka pakendiaktsiisi, vaid analüüsib aasta jooksul pakendi- ja jäätmemajanduse parimat korraldust ning otsustab seejärel edasised sammud.

Kokkuleppe kohaselt laienevad abikaasade maksuvaba tulu mahaarvamise võimalused, mis tähendab, et abikaasade õigus deklareerida ühiselt tulumaksuvaba miinimumi taastub senises mahus, milleks on 180 eurot kuus.

Loetletud muudatuste elluviimist kaetakse sotsiaalmaksu laekumise suurenemine seoses toimetulekutoetuse reformiga, riigi avaliku pinna efektiivsem kasutamisega, maksuaugu vähendamisega Eestis teenitud kasumi efektiivsema maksustamise teel, riigi majanduskulude kolmeprotsendiline kärpimisega ning looduskaitsealuste maade ostmise mahu tõstmata jätmine. Riigi majanduskulude kärbe ei puuduta põhiseaduslikke institutsioone ning kaitseministeeriumi ja välisministeeriumi valitsemisalasid.

qbill rup 255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes