17.05.2018 Neljapäev

Kaubanduskoda: pensionite võrdsustamine soodustab ümbrikupalga andmist

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda on vastu pensioni esimese samba ühtlustamisele, sest see soosib koja hinnangul ümbrikupalga maksmist.

Sotsiaalministeerium plaanib teha muudatusi riiklikus pensionikindlustussüsteemis. Ühe muudatusena koosneks vanaduspension 2020. aastast lisaks baasosale, staažiosale ja kindlustusosale ka ühendosast. Lisaks soovitakse alates 2037. aastast lisada sellele viienda osana solidaarosa. Kaubanduskoda neid ettepanekuid ei toeta, sest see motiveerib töötajat saama suuremat osa palgast ümbrikus ning pärsib palkade suurendamist, teatas kaubandus-tööstuskoda.

Koja hinnangul ei motiveeri selline muudatus tööandjat töötajale suuremat ja ametlikku palka maksma. Koja teatel tähendab muudatus seda, et kuna esimesest sambast tulenev pension on nagunii võrdne, siis on töötaja motiveeritud saama suuremat osa palgast ümbrikus, sest talle on ka miinimumpalgaga tagatud samad hüved, mis on olukorras, kus ta saaks näiteks keskmist palka.

Kaubanduskoja hinnangul on oluline, et esimeses sambas säiliks seos isiku sissetulekuga. Selliselt motiveeritakse töötajat ka tulevikus keelduma ümbrikupalga saamisest ning sellest tööinspektsiooni teatama. Kui säilitatakse pensioni seos sissetulekuga, oleks ka tööandja enam motiveeritud tasuma makse, sest sellest oleneb tulevikus tema töötajate heaolu, lisas koda.

Riigikogus läbis mai alguses esimese lugemise valitsuse algatatud eelnõu, millega muudetakse pensionisüsteemi paindlikumaks ja solidaarsemaks.

Riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõus käsitletakse pensioniea ja pensionivalemiga seotud muudatusi ning paindliku pensioni loomist, samuti teise pensionisambaga liitumise taasavamist. Muudatuste eesmärk on muuta pensionid solidaarsemaks, rahvastikutrende arvestavaks ja piisavalt paindlikuks, et inimene saaks teha ise valiku, millal ta soovib pensionile jääda, teatas riigikogu pressiesindaja toona.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!