gif Company 930x140 ee

 

31.05.2019 Reede

Turuhinna määramine seotud osapoolte vahelistes tehingutes

Katrin Sarap, partner ja vandeadvokaat; Anne-Lii Kask, jurist
Katrin Sarap, partner ja vandeadvokaat; Anne-Lii Kask, jurist Foto: NJORD Advokaadibüroo

Eelmises artiklis käsitlesime siirdehindade ja turuväärtuse tähendust ja olulisust. Nüüd toome näiteid enimlevinud tehingutest seotud osapoolte vahel, kus turuväärtuse määramise vajalikkus jääb kõige tihedamini tähelepanuta.

Kiirelt arenevas ettevõtluse maailmas hõlmavad järgnevad seotud osapoolte vahelised tehingud üldiselt nii Eesti riigisiseseid kui ka Eestis asuva grupiettevõtte ja välismaal asuva grupiettevõtte vahelisi tehinguid.

Siirdehindade olulisus ning vajalikkus ei piirdu riigipiiridega, seetõttu tuleb turuhindu seotud osapoolte vahelistes tehingutes märgata nii Eestis asuvas ettevõtluses kui ka meie riigipiire ületades. Allolevate tehingute variantide juures juhime tähelepanu ka nüanssidele, mida silmas pidada, kindlustamaks õigeaegne maksuplaneerimine ning vältimaks ebamõistlikku maksukoormuse suurenemist turuhinna ebaõige kohaldamise tõttu.

Laen emaettevõttelt tütarettevõttele

Ettevõtluses tuleb tihti ette olukordi, kus tütarettevõte on grupisiseselt majanduslikes raskustes või vajab lisainvesteeringut eesmärgipäraseks ettevõtluse edendamiseks (nt tootmises spetsiifiliste masinate soetamine).

Eeldusel, et emaettevõttel on piisavalt kapitali, saab emaettevõte anda oma tütarettevõttele eesmärgi taotlemiseks laenu.

Laenutehing iseenesest on tavapärane, millega on kokkupuudet ilmselt paljudel ettevõtjatel. Kindlasti tasub tähele panna, et seotud osapoolte vahel on laenutehingu üks olulisim osa intress, mis peab olema vastavuses turuhinnaga.

Teisiti öeldes, intress, mis on kohaldatud laenule emaettevõtjalt tütarettevõttele, peab olema sama, mis oleks intress mitteseotud ettevõtete vahel.

On olemas laenutehinguid, kus intressi asemel on kokku lepitud laenuandja kasu saamine muul viisil (nt tootmises toodangu müügist saadud kasumi protsent), kuid sellistel juhtudel on tavapäraselt tegemist kindlate ärimudelite ning ettevõtluse valdkondadega ning alternatiive intressile rakendatakse pigem erandlikult.

Kuna on üldlevinum ning lihtsam kokku leppida seotud osapoolte vahel intressimääras, kirjeldame järgnevalt, miks on vajalik määrata laenuintress vastavalt turuhinnale.

 

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 4, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes