24.11.2015 Teisipäev

Töötasu vähendamine erijuhtudel

Tööandjal puudub õigus saata ühepoolse otsusega töötajaid tasustamata puhkusele või vähendada töötasu pikemaks perioodiks kui kolm kuud.

 Riina Vään, õigusõpetuse lektor
Riina Vään, õigusõpetuse lektor Foto: rup.ee

Töösuhetes on tööandja põhikohustus kindlustada töötaja tööga ning maksta töötasu, ühepoolselt tööandja töötasu suurust muuta ei või, kuid juhul kui töötaja tööd ei tee, ei ole tööandja kohustatud ka töötasu maksma.

Töötasu õiguspärase vähendamise eeldused

Töölepingu seadus näeb erandina ette võimaluse vähendada ajutiselt töötaja töötasu, kui tööandjal ei ole objektiivsetel majanduslikel põhjustel võimalik töötajale kokkulepitud mahus tööd anda (töölepingu seadus § 37). Selle sätte kohaldamiseks peavad olema aga täidetud teatud tingimused.

Esiteks, tööandja ei saa töötajale kokkulepitud tööd anda ettenägematutest, temast mitteolenevatest majanduslikest asjaoludest tingituna. Töömahu vähenemine peab olema ettenägematu, s.t tööandja ei saa seda ette planeerida. Näiteks sobib siin juhtum, kui lepingupartner vähendab ootamatult tellimusi. Seda sätet ei saa tööandja kohaldada siis, kui töömahu vähenemist tingivad hooajalised muudatused jms tööandja enda mõjutatavatest majanduslikest asjaoludest sõltuvad tegurid.

Erijuhtudel töötasu vähendamisest saate pikemalt lugeda peagi ilmuvast Raamatupidamisuudised nr 7, 2015 paberajakirjast. Praegu on käimas ajakirja tellimiskampaania 2016. aastaks. Need, kes ei ole jõudnud veel ajakirja tellida, saavad seda teha siit