08.10.2020 Neljapäev

Kes tegelikult tegi tööd?

Riigikohus tegi 16. juunil 2020 otsuse haldusasjas 3-18-1612. Lahend on mahukas ning keskendub põhiliselt maksuõigusele. Lisaks maksuõigusele oli kaasuse üks keskseid teemasid küsimus, millal on tööde tegemine omistatav äriühingule. Ka selgitas kohus ebamõistliku menetlusajaga kaasnevaid võimalusi vastutusmenetluses, maksukohustuslase vara realiseerimisega seonduvat ning haldus- või süüteomenetluses kogutud tõendite arvestamist halduskohtumenetluses.

Mihkel Gaver, vandeadvokaat ja partner, Jaana Lindmets, jurist, advokaadibüroo GAVER
Mihkel Gaver, vandeadvokaat ja partner, Jaana Lindmets, jurist, advokaadibüroo GAVER Foto: erakogu

Maksuamet sekkus ärisse

Kaasuse asjaolude järgi sõlmis Kaseke OÜ (edaspidi Kaseke) kokkuleppe Finaal OÜ-ga (edaspidi Finaal), et viimane teostab objektil siseviimistlustöid ning Kaseke maksab selle eest. Finaali esindas tema juhatuse liige Ants.

Maksumenetlus algas Kasekesele koostatud maksuotsusega, millega Maksu- ja Tolliamet (MTA) kohustas Kasekest tasuma täiendavalt käibe- ja tulumaksu. Maksuhaldur leidis, et Kaseke ja Finaal tegid maksukorralduse seaduse mõttes näiliku tehingu ja tegelikult ei olnud tehingu pooleks mitte Finaal, vaid tundmatu kolmas isik. 

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest oktoobrinumbrist (nr 6, 2020). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.