29.04.2019 Esmaspäev

Kas siirdehinnad võivad mõjutada ettevõtte maksukoormust?

Viimaste aastate arengud ettevõtluse tegevusvaldkonnas on kaasa toonud kõrgendatud tähelepanu ning teadlikkuse siirdehindade valdkonnas (ingl. k. transfer pricing).

Katrin Sarap, partner ja vandeadvokaat; Anne-Lii Kask, jurist
Katrin Sarap, partner ja vandeadvokaat; Anne-Lii Kask, jurist Foto: NJORD Advokaadibüroo

Enne hiljutisi muudatusi riikide maksusüsteemide ühildamises üle maailma oli ülepiiriliselt tegutsevate grupiettevõtete eeliseks kasutada oma seotud ettevõtete-vahelistes tehingutes ära kohalduvate maksuseaduste erinevusi ning oma grupiettevõtteid koos nende tegevustega vastavalt kajastada riigis, kus see majanduslikult ning maksukohustustelt kasumlikum oli.

Tulenevalt maksuõiguslikest olukordadest, päädisid antud ärimudelid maksude vältimisega, mitte maksudest kõrvalehoidumisega, mistõttu ei olnud nende ärimudelid seadusevastased. Kui kõrvale jätta äriline eetika ja moraalitunnetus, mille riivet tundsid nii konkureerivad ettevõtted kui ka maksuametid, siis riigid üle maailma hakkasid üha enam tähele panema olulist puudujääki oma iga-aastases maksutulus, kuigi mitmed tuntud ettevõtted opereerisid vähemalt osa oma ettevõtlusest just nende riigis. Tulenevalt asjaolust, et riikide maksusüsteemid olid erinevad ning suures osas läbipaistmatud, said mitmed grupiettevõtted oma kasumit suurendada nimelt oma maksubaasi kahandamise tõttu erinevates riikides.

Tänaseks on Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) veetnud ligi 7 aastat, et töötada välja BEPS tegevuskava, mille eesmärk on vähendada ülepiiriliselt tegutsevate ettevõtete maksubaasi kahanemist ja ümberpaigutust. BEPS tegevuskava koosneb 15 erinevast punktist, millest osa on riikidele soovituslik ning osa kohustuslik. Kuigi Eesti ei ole täies mahus BEPS tegevuskava rakendanud, on olulised muudatused seotud seoses teabevahetustega maksuhaldurite vahel, mis puudutavad siduvaid eelotsuseid ning suurkontsernide aruandlust. Aruandluste sisu õiguspärasuse tagamine ning seadusega kooskõlas olevate siirdehindade olulisemateks põhimõteteks on turuväärtuse hindamine ning tehingu majanduslik sisu. Järgnevalt annamegi ülevaate eelmainitud põhimõtete tähendustele, kindlustamaks siirdehindade õiguslik kohaldamine tulumaksuseaduse, siirdehindade määruse (edaspidi määrus) ning Maksu- ja Tolliameti siirdehinna määramise juhendit arvestades.

Täismahus artiklit saate lugeda mais ilmuvast Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 3, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.