gif Company 930x140 ee

 

23.11.2016 Kolmapäev

Füüsilisest isikust ettevõtja maksustamise eripärad

 Eha Kütt, maksude osakonna peaspetsialist
Eha Kütt, maksude osakonna peaspetsialist Foto: MTA

Ettevõtlusvormi valik sõltub ettevõtja paljudest erinevatest vajadustest ja riskivalmidusest. Esmalt tuleks hinnata oma tegevuse eesmärki ja ulatust ning sellest lähtudes valida sobivaim ettevõtluse vorm.

Artiklis on vaadeldud lähemalt füüsilisest isikust ettevõtja ehk FIE kui ettevõtluse lihtsaima vormi maksustamise üksikasju.

Iga füüsiline isik võib olla ettevõtja, tegeleda ettevõtlusega ilma äriühingut asutamata. Sel juhul on ta FIE ja tema eesmärk on samuti tulu saamine. FIE-na tegutsemine on ettevõtluse lihtsaim vorm, mille puhul ei ole vaja kindlat algkapitali, põhikirja ega ka asutamislepingut.  

FIE registreerib end äriregistris

FIE-t ei asutata, see tähendab, et inimene registreerib end äriregistris kui ettevõtlusega tegeleja. Füüsiline isik on ikka ainult tema ise ning ta ei muutu end ettevõtjaks registreerides juriidiliseks isikuks. Ta ei kahestu end ettevõtjana registreerides sel viisil, et üks osa temast on juriidiline isik ja teine osa füüsiline isik. See tähendab, et FIE ei saa anda iseendale laenu, sõlmida iseenda nimel endaga lepinguid (näiteks töölepingut), maksta endale palka ega teha endale erisoodustusi.

FIE ettevõtlus ei pruugi olla isiku ainus tegevus. Ettevõtlusega tegelemise perioodil võib ta töötada mõne teise tööandja juures töölepingu alusel või olla samal ajal ka äriühingu osanik.

FIE maksudest, soodustustest ja mahaarvamistest põhjalikult ja näidete varal on võimalik lugeda sel nädalal ilmuvast ajakirja Raamatupidamisuudised nr 7, 2016. Paketi „Raamatupidamisuudised" saab praegu tulevaks aastaks tellida soodushinnaga. Jõulueelse kampaania kohta leiab täpsemat infot aadressilt http://rup.ee/tellimine

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes