10.12.2010 Reede

Protsent sissetulekust mittetulundussektorisse

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Villu ZirnaskEilses lehes kutsus Eesti juristide liidu president Priidu Pärna inimesi tegema rohkem testamente, millega pärandatakse oma vara heategevuslikeks eesmärkideks. Villu Zirnaski on oma idee. 

Aga nagu nähtub tema enda toodud statistikast – ligi 6000 aastas tehtavast testamendist leiab praegu korraldusi heategevuseks haruharva –, ei ole siit vist niipea oodata rahavoogu, mis mittetulundussektori kaalu ühiskonnas silmanähtavalt tõstaks.

Kuid ringlema on läinud teinegi idee, mis ühel või teisel moel realiseerituna suudaks kodanikuühendustele kõvasti tuult tiibadesse anda. Paari nädala eest sõnastas majandusteadlane Paul Tammert selle idee Eesti Ekspressis nõnda: „…suurendame tulumaksu 1% võrra. Ühtlasi anname igale kodanikule õiguse ja kohustuse määrata, millis(t)ele MTÜ(de)le tema tasutav täiendav tulumaksusumma üle kantakse.” Samasugusel kujul jooksis idee hiljuti läbi ka Arengufondi foorumi „Eesti kasvuvisioon 2018” ettepanekutest.

Sellesarnase efekti saaks, kui teostada idee vähe teises vormis. Näiteks mitte lisades tulumaksule 1%, vaid lastes igaühel praegusest tulumaksust suunata ühe protsendipunkti jagu inimese enda valitud MTÜ-dele. Või viies täiendava maksuprotsendi või paar sisse teatud sissetulekutasemest alates, otsekui täiendava maksuastme.

ngo.ee

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.