14.07.2009 Teisipäev

Kuidas asutada sihtasutust?

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Sihtasutus ehk SA

on mingi eesmärgi saavutamiseks või sellel eesmärgil tegutsemiseks loodud eraõiguslik juriidiline isik, millel ei ole liikmeid. Seadus väidab küll, et SA on loodud vara valitsemiseks ja kasutamiseks põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks, ent sihtasutuse võib luua ka muuks tegevuseks, kui soovitakse suuremat läbipaistvust ja kontrolli – SA-le on kohustuslikud nõukogu ja audiitor.

Sihtasutuse võivad asutada üks või mitu juriidilist või füüsilist isikut, samuti võib sihtasutuse asutada testamendi alusel.

Sihtasutuse asutamiseks tuleb:
- läbi viia asutamiskoosolek (kui asutamine pole ette nähtud notariaalselt tõestatud testamendiga, mil asutajaks on testamenditäitja või kohtu määratud hooldaja)
- vastu võtta asutamisotsus ja sellega koos kinnitada SA põhikiri ning need notariaalselt tõestada
- määrata SA juhtorganite (nõukogu, juhatus) liikmed
- kinnitada notari juures juhatuse liikmete allkirjad
- tasuda riigilõiv (900.-, 2007 märtsi seisuga)
- esitada registreerimisavaldus ja vajalikud dokumendid kohtu registriosakonnale SA kandmiseks mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse.

SA asutamisotsuses tuleb märkida:
- SA nimi (nime valiku juhised www.just.ee/14578), asukoht, aadress
- asutajate nimed, elu- või asukohad ja aadressid ning isiku- või registrikoodid
- asutajate poolt sihtasutusele üleantav rahasumma või muu vara (hooned, autod, arvutid jne) ja selle väärtus (määrasid seadus ette ei näe)
- juhatuse ja nõukogu liikmete nimed, elukohad ja isikukoodid.

Asutamisotsusele ning sellega kinnitatavale põhikirjale kirjutavad alla kõik asutajad, kes erinevalt MTÜ asutajatest peavad käima ka notari juures.

SA põhikirjas tuleb märkida:
- SA nimi, asukoht ja eesmärk (tulumaksusoodustusega ühenduste nimekirja soovijatel tuleb selgelt näidata, et tegutsetakse avalikes huvides ja heategevuslikult)
- sihtasutusele vara üleandmise kord
- soodustatud isikute ring (välja arvatud siis, kui kõigil isikutel on õigus saada väljamakseid SA eesmärgist lähtudes)
- SA tähtaeg, kui see asutatakse tähtajaliselt
- vara jaotus SA lõpetamisel (tulumaksusoodustusega ühenduste nimekirja soovijatel tuleb põhikirjas märkida vara jaotamine nimekirja kantud ühingule või avalik-õiguslikule juriidilisele isikule)
- juhatuse ja nõukogu liikmete ning audiitori nimetamise ja tagasikutsumise kord ja nende volituste kestus
- põhikirja muutmise kord
- kas ja millistel tingimustel on asutajal õigus sihtasutust lõpetada
- juhatuse ja nõukogu liikmete tasustamise kord
- vara kasutamise ja käsutamise kord
- muud seaduses sätestatud tingimused.

Sihtasutuse registreerimiseks esitatakse tema asukoha mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrile notariaalselt kinnitatud avaldus, mis peab omakorda sisaldama:
- sihtasutuse nime, asukohta (nt. Eesti Vabariik), aadressi,
- eesmärki
- juhatuse liikmete andmeid, nende esindusõiguse korda, kui see erineb seaduses ettenähtud üldreeglist
- asutamisotsuse tegemise aega
- tegutsemistähtaega, kui SA on asutatud tähtajaliselt

Lisaks kõigi juhatuse liikmete poolt allkirjastatud ja notari kinnitatud avaldusele tuleb esitada asutamisotsus ja sellega kinnitatud põhikiri, panga teatis sihtasutusele üle antud raha kohta (kui on), juhatuse liikmete notariaalselt kinnitatud allkirjanäidised, sidevahendite andmed ning muud seaduses sätestatud dokumendid.

Valdavalt vormistab notar küll kõik need asutamise paberid oma vormidel peale põhikirja ning soovi korral saadab need ka ise registrisse, samuti on notaril kohustus asutajatele neil teemadel tasuta nõu anda.

Enne registrikande tegemist saab SA nimel avada pangas arvelduskonto näiteks asutajatepoolsete summade ülekandmiseks. Sel juhul jääb registreerimiseni SA nime kõrvale täiend „asutamisel”, mis kustutakse pärast registreerimist ja kontot võib tavalisel moel edasi käsutada.

Kui testamendis toodud asutamisotsus ei vasta mingil põhjusel seaduse nõuetele (eelkõige kui on surnud seal nimetatud nõukogu või juhatuse liikmed), võib testamenditäitja või hooldaja määrata nõukogu ja juhatuse liikmed ning teostada seni ise asutamisotsusest tulenevaid õigusi SA varade üle.

Testamenditäitja või hooldaja volitused lõpevad, kui SA on registrisse kantud või registreerimine on muutunud võimatuks.Riigilõiv (900.-) tasutakse Rahandusministeeriumi kontole, leides toimingule ja kohtuosakonnale vastava õige viitenumbri. Täpsem info lõivu tasumisest siin ja siin.

Vaata registriosakondade kontaktandmeid siit.


Sihtasutuse asutamisotsuse ja põhikirja näidis

 

Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.