19.04.2022 Teisipäev

Võlausaldajate nõuete rahuldamine ühisvara arvelt

Abielu sõlmimisel võivad abiellujad kokkuleppel valida varasuhte – varaühisuse, varalahususe või vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhte. Kui abiellujad varasuhet ei vali, kohaldatakse nende varalistele suhetele abielu sõlmimisest alates varaühisuse kohta sätestatut.

Birje Kalmus, vandeadvokaat, advokaadibüroo LMP
Birje Kalmus, vandeadvokaat, advokaadibüroo LMP Foto: erakogu

Varaühisuse puhul lähevad abikaasade ühisomandisse varaühisuse kestel omandatud esemed ning abikaasade muud varalised õigused ning varaühisuse kestel ei ole abikaasal õigust nõuda ühisvara jagamist.

Abikaasad vastutavad solidaarselt

Varaühisuse varasuhte korral, kui üks abikaasadest on tehingu teinud, vastutab ta üldjuhul kohustuse täitmise eest üksi enda lahusvaraga ja pooles väärtuses ühisvaraga. Võlausaldaja võib nõuda ühisvara jagamist, kui ta tõendab, et lahusvarast kohustuse täitmiseks ei piisa. Abikaasad vastutavad solidaarselt, kogu oma ühisvaraga ja lahusvaraga täies ulatuses, kui nad on kohustuse ühiselt võtnud või kui ühe abikaasa tehtud tehingust saab...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!