08.02.2021 Esmaspäev

Töötaja vargus ja maksuriskid

Kui töötaja varastab teisele isikule kuuluva asja, siis antud juhul eeldame, et varas on kindlaks tehtud, tegemist on süülise käitumisega, varas tunnistab oma süüd ja kahju suurust.

Tõnis Jakob, juhtiv maksuspetsialist, Marisett
Tõnis Jakob, juhtiv maksuspetsialist, Marisett Foto: erakogu

Varguse uurimisel tavaliselt tehakse kindlaks ka varguse asjaolud ja see, kas varas on nõus varguse eseme tagastama või tekitatud kahju hüvitama. 

Kui töötaja varastas tööandja vara, siis vara kas tagastatakse või nõutakse rahalist kahju hüvitamist. Kui aga kahju hüvitamist ei nõuta, siis on tegemist nõudest loobumisega ning äriühing peab nõudest loobumise maksustama tulumaksuga (töötajate ja juhtide puhul ka sotsiaalmaksuga).  Nõudest saab loobuda nii otsusega kui tegevusetusega.

Seadused ja kahju hüvitamine

Riigikohus on selgitanud, et üldjuhul pole juriidilise isiku vara vähenemine hävinemise, kaotsimineku ja varguse tõttu ettevõtlusega mitteseotud kulu tulumaksuseaduse (TuMS) § 51 lg 2 mõttes, sest tegemist ei ole kasumi varjatud jaotamisega ja...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!