03.11.2020 Teisipäev

Pole tähtis, kas tehing toimus

Riigikohus tegi 5. oktoobril 2020 otsuse haldusasjas nr 3-17-1646, milles selgitas käibemaksu arvestamise, deklareerimise ja tasumise kohustuse tekkimisega seonduvaid asjaolusid.

Grete-Kai Teeäär, jurist, Mihkel Gaver, vandeadvokaat, advokaadibüroo GAVER
Grete-Kai Teeäär, jurist, Mihkel Gaver, vandeadvokaat, advokaadibüroo GAVER Foto: erakogu

Lahendit võib pidada seejuures oluliseks eelkõige põhjusel, et sellest nähtub taaskord Riigikohtu ülimalt formaalne suhtumine maksukohustuse tekkimisse – kohus ei pidanud vajalikuks välja selgitada, kas vaidlusaluse olukorra kaasa toonud tehingud reaalselt üldse toimusid või mitte, vaid pidas võimalikuks jaatada maksukohustuse tekkimist üksnes esitatud arvete pinnalt.

Vaidlus sai alguse sellest, et Maksu- ja Tolliamet (MTA) kontrollis kaebaja (müüja) käibemaksu arvestamise, deklareerimise ja tasumise õigsust ning kohustas äriühingut tasuma täiendava maksusumma. Maksuotsuse kohaselt müüs kaebaja teistele äriühingutele (ostjad) kaupa, esitas selle kohta arveid, andis kauba üle ja ostjad tasusid kauba eest, mistõttu tekkis kaebajal käive ning kohustus arvestada ja...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!