11.10.2021 Esmaspäev

Norras tasutakse makse vastavalt võimekusele

Enamasti arvavad Eesti inimesed, et Norra on heaoluriik, kus aasad on rohelised ja voolavad piimajõed. Kuigi see päris nii ei ole, on artikli autori, Norras registreeritud ja tegutseva raamatupidamisbüroo Aita AS-i partneri ja tegevjuhi arvates tegemist siiski hea näitega toimivast heaoluühiskonnast.

Kristel Finstad, Norras litsenseeritud raamatupidaja
Kristel Finstad, Norras litsenseeritud raamatupidaja Foto: erakogu

Muidugi on keeruline võrrelda Norrat näiteks Eestiga, aga tuleb meeles pidada, et Eesti on pärast sõjaaega saanud iseseisvalt areneda 30 aastat, Norra seevastu juba peaaegu 80 aastat. Kuigi tõsi on, et veel 1960ndatel ei olnud sealne majandus just väga heas seisus. Siis aga, 1960ndate keskel, leiti nafta. Esimesed, kes sellelt teenisid, olid küll välismaa firmad, aga 1972. aastal loodi Statoil ja riik osales aktiivselt selles suures seikluses. 50 aastat hiljem on naftatööstusest saanud suurim riigikassa täitja, kuigi naftaajastu lõppu on prognoositud juba aastaid, kui mitte aastakümneid.

RIIKLIK PENSIONIFOND KUI INVESTOR

Norra on üks väheseid maid,...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!