27.03.2020 Reede

Inimese abivajadus määrab teenuste osutamise

2018. aasta tööjõu-uuringu andmetel oli hoolduskoormuse tõttu tööturult eemal ligikaudu 8000 inimest ja 5000 inimest töötas seetõttu osaajaga. Eesti sotsiaaluuringu 2016. aasta andmetel abistas või hooldas oma lähedast umbes 65 000 inimest. Maailmapank on välja toonud, et Eesti avaliku sektori pikaajalise hoolduse kulud peaksid kasvama vähemalt 2-2,5%-le SKPst, et liikuda tulemuslikuma pikaajalise hoolduse süsteemi suunas – praegu moodustavad pikaajalise hoolduse teenuste kulud umbes 0,4% SKPst.

Triin Raag, KOV sotsiaalteenuste ja -toetuste poliitika juht, sotsiaalministeerium
Triin Raag, KOV sotsiaalteenuste ja -toetuste poliitika juht, sotsiaalministeerium Foto: Erakogu

 Perekondlik ülalpidamiskohustus tuleb põhiseadusest. Üldine põhimõte on, et täisealine inimene saab iseseisvalt hakkama. Kui see nii mingil põhjusel ei ole, on ülalpidamist on õigustatud saama abivajav alaneja/üleneja sugulane, kes ei ole võimeline end ise ülal pidama. Ülalpidamiskohustus tähendab just ülal pidamise kohustust ehk vajadusel materiaalset toetamist, mitte hooldamiskohustust. Kui inimesel pereliikmeid ei ole, siis toetab ja...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!