01.01.2009 Neljapäev

Kauba käibe tekkimise koht (uuendatud 01.01.2009)

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)
Kauba käibe tekkimise koht on sätestatud käibemaksuseaduse (KMS) §-s 9.Vastavalt § 9 lõikele 1 on kauba käibe tekkimise koht Eesti järgmistel juhtudel:

1) kaup toimetatakse saajale või tehakse talle muul viisil kättesaadavaks Eestis, eksporditakse Eestist, korraldatakse kauba ühendusesisest käivet või teostatakse Eestist kaugmüüki teise liikmesriigi isikule, kes ei ole teise liikmesriigi maksukohustuslane ega piiratud maksukohustuslane, välja arvatud KMS § 39 lõikes 2 nimetatud juhul.

Eesti käive on Eestist teostatav kaugmüük teise liikmesriigi mittemaksukohustuslasele. Kaugmüük Eestist ei ole Eesti käive üksnes juhul, kui kaugmüüki teostav ettevõtja on ennast kauba sihtkohariigis maksukohustuslasena registreerinud ning kaugmüüki hakatakse maksustama selles teises liikmesriigis.

2) Eestis maksukohustuslasena registreeritud ettevõtlusega tegelev teise liikmesriigi isik teostab kaugmüüki Eesti isikule, kes ei ole maksukohustuslane ega piiratud maksukohustuslane;

Kui ettevõtlusega tegelev teise liikmesriigi isik teostab kaugmüüki Eesti isikule ja on end Eestis maksukohustuslasena registreerinud, on nimetatud kaugmüügi käibe tekkimise koht Eesti olenemata asjaolust, kas isik on ennast teises liikmesriigis maksukohustuslasena registreerinud või mitte.

3) ettevõtlusega tegelev teise liikmesriigi isik võõrandab paigaldatava või kokkupandava kauba ning paigaldab või paneb selle kokku Eestis või see kaup paigaldatakse või pannakse Eestis kokku tema eest;

Punkti rakendumisel ei ole oluline, kas ettevõtlusega tegelev teise liikmesriigi isik on oma liikmesriigis maksukohustuslasena registreeritud või mitte, oluline on ainult see, et kaup paigaldatakse või pannakse kokku Eestis.

4) kaup, sealhulgas pardal tarbitav ja kaasamüüdav kaup, võõrandatakse vee- või õhusõiduki pardal, mis väljub rahvusvahelisele reisile Eestist.

5) Eestis asuvale Eesti maksukohustuslasest edasimüüjale võõrandatakse elektrienergiat või võrgu kaudu maagaasi;

Näiteks, kui Läti maksukohustuslane võõrandab elektrienergiat Eesti maksukohustuslasest edasimüüjale või lõpptarbijale, on käibe tekkimise ja maksustamise koht Eesti, kuid maksukohustus (pöördmaks) tekib Eesti maksukohustuslasel. Kui aga kauba saajaks Eestis on füüsilisest isikust lõpptarbija, tuleb Läti maksukohustuslasel ennast Eestis registreerida käibemaksukohustuslasena.

6) elektrienergia või võrgu kaudu edastatav maagaas võõrandatakse kauba soetajale, kes kasutab seda kaupa Eestis. Kui kauba soetaja jätab kogu kauba või osa sellest kasutamata, käsitatakse kasutamata jäänud kaupa Eestis kasutatud kaubana, kui selle soetaja asukoht või püsiv tegevuskoht, mille tarbeks on kaup võõrandatud, on Eestis. Sätet ei kohaldata eeltoodud punktis 5 sätestatud juhul.

KMS § 9 lg 2 kohaselt ei ole kauba käibe tekkimise koht Eesti juhul, kui maksukohustuslane:

            1) on registreeritud maksukohustuslasena teises liikmesriigis ja teostab kaugmüüki selle teise liikmesriigi isikule, kes ei ole teise liikmesriigi maksukohustuslane ega piiratud maksukohustuslane;

            2) võõrandab kauba ja paigaldab või paneb selle kokku teises liikmesriigis.

            3) võõrandab elektrienergiat või võrgu kaudu edastatavat maagaasi teise liikmesriigi edasimüüjale või muule isikule, kes Eestis seda kaupa ei kasuta.

Edasimüüja on esimese loetelu punkti 5 ja teise loetelu punkti 3 tähenduses ettevõtlusega tegelev isik, kes soetatud maagaasi ja elektrienergia peamiselt võõrandab ja kellel on nende kaupade oma tarbeks kasutamine väikese osatähtsusega.

Seega on kauba käibe tekkimise koha määratlemisel oluline teada kus kaup võõrandamise momendil asub ja kas kaup võõrandatakse maksukohustuslasena registreeritud isikule või isikule, kes ei ole üheski liikmesriigis maksukohustuslasena registreeritud. Kui kaup asub võõrandamise momendil Eestis ja ka võõrandatakse Eesti isikule, on käibe tekkimise koht Eesti ja kaup maksustatakse tavapäraselt, st kas 9%, 18% ning mõningatel juhtudel ka 0% määraga ja maksuvabana. Kui kaup asub võõrandamise momendil Eestis ja võõrandatakse teises liikmesriigis maksukohustuslasena registreeritud isikule ning kaup viiakse ka Eestist välja – maksustatakse kaup 0% maksumääraga ja maksukohustus läheb üle kauba ostjale tema asukohariigis. Samadel tingimustel kauba võõrandamisel teise liikmesriigi isikule, keda ei ole maksukohustuslasena või piiratud maksukohustuslasena registreeritud, tuleb kaup maksustada tavapäraselt Eesti-sisese käibena.  

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


right banner 2024 est konference