18.01.2021 Esmaspäev

Suitsetaja suitsupausid vähendavad tema tööaega Esile tõstetud

Meile tuli tööle uus töötaja, kellega pean enamuse ajast koos töötama. Ta on suitsetaja ning käib tihti suitsu tegemas, mina aga pean seetõttu rohkem tööd tegema ega saa minna pausile siis, kui soovin või vajan, sest korraga tööpostilt lahkuda ei tohi. Kas suitsetajatele on ette nähtud nn suitsupausid lisaks puhkepausidele? Lisaks on tal tagasi tulles tugev suitsuhais juures ning mul on väga ebameeldiv tema läheduses olla.

Üheks lahenduseks on ettevõtte territooriumil suitsetamise keelamine, mis on tööandja õigus.
Üheks lahenduseks on ettevõtte territooriumil suitsetamise keelamine, mis on tööandja õigus. Foto: pixabay

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Pauside korraldamisel tuleb arvestada, et samasugust tööd tegevad töötajad saaksid ühepalju puhata. Eraldi suitsupauside andmise kohustust ei ole ning pole ka õiglane, et suitsetajad saaksid igas tunnis suitsetamiseks lisapause oma tervise kahjustamiseks.

Soovitame esmalt pöörduda tööandja (töökeskkonnaspetsialisti) või ka töökeskkonnavoliniku poole ning selgitada probleemi. Selgitage, et Teie töökoormus on uue töötaja tulekuga suurenenud, sest töökaaslane kasutab ettenähtust rohkem pause ning Teie ei saa pausile minna, kuna kaastöötajat ei ole vajalikul ajal tööpostil. Kindlasti ütelge ka, et suitsuhais Teid häirib.

Tööandja ülesanne on tagada, et töötajaid koheldakse võrdselt ning kõik saaksid kasutada ettenähtud puhkepause. Lisaks peab tööandja lahendama häiriva suitsulõhna probleemi. Üheks lahenduseks on ettevõtte territooriumil suitsetamise keelamine, mis on tööandja õigus. Samuti saab tööandja jälgida tööaja kasutust ning selgitada lisapause võtvale töötajale tööaja korraldust, sh puhkepauside kasutamise reegleid. Kui töötaja neile märkustele ei reageeri, saab tööandja teda  hoiatada, et tööaja korralduse rikkumise jätkamisel võib töösuhte üles öelda. Siis on töötaja otsustada, kas ta muudab oma käitumist (nt loobub tööajal suitsetamisest) või lepib sellega, et töösuhe lõppeb.

Tööandja saab uut kolleegi ka toetada suitsetamisest loobumisel Tervise Arengu Instituudi abimaterjali abil  https://intra.tai.ee/images/prints/documents/148111080987_Tubakavaba_tookoht_2016_veebi.pdf

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes