07.05.2018 Esmaspäev

Milline väljaõpe peab olema tehase territooriumil töötaval tõstukijuhil? Esile tõstetud

Meile tuleb varsti tööle uus tõstukijuht. Ta hakkab tõstukiga sõitma ainult ettevõtte siseterritooriumil (tehases ja laos sees) ja tehase aiaga piiratud väliterritooriumil. Kas ta peab kindlasti läbima tõstukijuhi kursuse kuskil koolituskeskuses ja saama tõstukijuhiload või piisab, kui tööandja määratud teine töötaja, kellel olemas tõstukijuhiload ja piisav kogemus, teeb väljaõppe ja juhendab ohutusjuhendi järgi?
Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant
Rein Reisberg, töökeskkonna konsultant Foto: Tööinspektsioon

Vastab Rein Reisberg, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Erinõudeid tõstukijuhtide koolitusele Eesti õigusaktides kehtestatud ei ole. Tõstukijuhi juhendamisel ja väljaõppel tuleb lähtuda sotsiaalministri määrusest töötervishoiu- ja tööohutusalase väljaõppe ja täiendõppe korra kohta.

Seega võib tööandja korraldada tõstukijuhi juhendamise ja väljaõppe ettevõttes kohapeal. Selle kavandamisel tasub aga kaaluda, kas ettevõttes esmajuhendamist läbi viiv isik on piisavalt pädev ja väljaõppe juhendaja piisavalt kogenud. Samuti tuleb jälgida, et ettevõttes juhendatakse ja õpetatakse töötajaid sisuliselt, mitte pelgalt formaalselt.

Kui selliseid isikuid ettevõttes pole, on soovitatav koolitada tõstukijuhte koolitusasutuses. Koolitusvajaduse hindamisel tasub lisaks ohutusele mõelda tõstukijuhi ebapiisavatest teadmistest ja oskustest tuleneda võivale materiaalsele kahjule. Põhjalikult välja õpetamata tõstukijuht võib oskamatu käsitlemisega rikkuda tõstuki, vigastada teisaldatavat lasti või liikumistee lähedusse jäävat ehitist ja esemeid. Sel moel tekkinud kahjud võivad olla hoopis suuremad kui tõstukijuhi koolitusele tehtud kulutused.

Tõstukijuhi puhul tuleb jälgida, kas ta osaleb liikluses liiklusseaduse mõistes. Kui osaleb, peab ta omama kehtivat vastava kategooria või alamkategooria mootorsõiduki juhtimisõigust tõendavat juhiluba.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes