28.01.2021 Neljapäev

Kui sageli tohib tööandja ühepoolselt töötasu vähendada? Esile tõstetud

Meie ettevõte kasutas eelmisel aastal eriolukorra ajal töötasu vähendamise võimalust kuni töötasu alammäärani. Kahjuks pole olukord  meie jaoks paranenud ning peaksime taaskord töötajate töötasu vähendama. Oleme saanud vastandlikke signaale selle kohta, kas võime sel aastal ka nii teha või mitte. Kas on õige, et igal aastal võib töötasu vähendada kuni töötasu alammäärani kolme kuu jooksul? 

Töötasu saab vähendada kahel juhul.
Töötasu saab vähendada kahel juhul. Foto: pixabay

Vastab Kaire Saarep, Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja: 

Töötasu saab vähendada kahel juhul. Esimesel juhul saab seda teha kokkuleppel töötajaga töölepingu seaduse (TLS) § 12 alusel. Teiseks on võimalus ühepoolselt TLS § 37 alusel, kui esinevad erakorralised ettenägematud majanduslikud asjaolud, millest tulenevalt ei saa anda kokkulepitud ulatuses tööd. Töötasu võib TLS § 37 alusel vähendada kolmeks kuuks 12- kuulise ajavahemiku jooksul mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäära ning juhul, kui kokkulepitud töötasu maksmine oleks tööandjale ebamõistlikult koormav. 

Töötasu vähendamisperiood ei ole seega kalendriaasta, vaid 12 kuud. Toome näite: tööandja alandas töötasu perioodil 15.04.- 15.07.2020.a. Seega algas 12-kuuline periood 15. aprillil 2020 ning tööandja saab töötasu uuesti alandada alates 16. aprillist 2021.a. 

Oluline on lisada, et koos töötasu vähendamisega väheneb proportsionaalselt ka tööaeg ning tööandja peab vähendamisest ette teatama vähemalt 14 kalendripäeva kirjalikus vormis. Töötajal omakorda tekib õigus töösuhe üles öelda TLS § 37 lg 5 alusel teatades sellest vähemalt 5 tööpäeva ette enne vähendatud töötasu kehtima hakkamist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!