08.11.2021 Esmaspäev

Kui kaua peab tööandja ootama? Esile tõstetud

Vastavalt kehtestatud korrale kontrollime uksel COVID tõendeid. Tõendi kontrollimisel on aga kahepoolne oht: meie ei tea, kas klient on nakkusohtlik või mitte, samuti võib vaktsineerimata töötaja nakatada nii kliente kui kolleege. Seetõttu märkisime töökeskkonna riskianalüüsis ära, et töötaja, kes kontrollib klientide COVID tõendeid, peab olema vaktsineeritud. Kui üks meie kolmest töötajast on vaktsineerimata, siis mida peaksime edasi tegema? Kui pikk on mõistlik aeg, mille jooksul saame töötajalt nõuda, et ta end vaktsineeriks?

Tööandja ja töötaja vastuolud vaktsineerimisasjus on üldlevinud.
Tööandja ja töötaja vastuolud vaktsineerimisasjus on üldlevinud. Foto: pixabay

Vastab Tööinspektsiooni järelevalve osakonna juhataja Silja Soon: 

Tööandja võib riskianalüüsi tulemusel jõuda järeldusele, et teatud töid saavad teha ainult vaktsineeritud töötajad. Kui olete sellisele järeldusele jõudnud, siis järgmised sammud on töötervishoiuarstiga konsulteerimine ja riskianalüüsi töötajatele tutvustamine.

Tööandja peab konsulteerima töötervishoiuarstiga töötajate vaktsineerimise vajalikkuse ja sobivuse üle. Kui selgub, et teatud ametikohtade töötajate vaktsineerimine on vajalik (st tööd ei saa teha vaktsineerimata töötaja) tuleb konsulteerida töötervishoiuarstiga, kas meede on proportsionaalne. Soovitame seda teha näiteks e-kirja teel, et hilisemalt saaks konsulteerimist tõendada.

Riskianalüüsi tuleb kindlasti töötajatele tutvustada ja selgitada. Tööohutuse vaates on vähe kasu riskianalüüsist, mille sisu töötajad ei tea või mille sisuga nad ei nõustu. Võtke aega, koostage nõuded ja selgitused selliselt, et need oleks üheselt mõistetavad ning ei tekitas töötajates segadust ega trotsi. Inimesed täidavad meelsamini nõudeid, mille kehtestamise vajadust ning tulemusi nad mõistavad.

Tööandja peab töötajale andma vaktsineerimiseks mõistliku aja. Mõistlik aeg esimese vaktsiinidoosi saamiseks võib olla näiteks kuni kümme päeva, sest vaktsineerida saab praegu paljudes kohtades ning ka ette registreerimiseta. Tööandja võiks samuti välja pakkuda, et vaktsineerimiseks kulunud aeg arvestatakse tööaja sisse. Kui vaktsineerimise soovijaid on vähemalt kümme, on võimalik kutsuda vaktsineerija kohapeale. Haigekassa pakub tööandjatele ka võimalust tellida oma töötajatele tasuta loeng, kus tervishoiuspetsialist annab ülevaate vaktsiinidest ja vaktsineerimisest ning vastab inimeste küsimustele.

Kuigi maksimaalne kaitse ei ole enamiku vaktsiinide korral esimese doosi saamisel järel veel saabunud, on töötaja nõude osaliselt juba täitnud ning saab jätkata oma tööülesannete täitmist. Vaktsineerimiskuuri lõpetamise ja vajaliku immuunsuse tekkimiseni saab tööandja selleks perioodiks töö ümber korraldada või kehtestada töötajale maskikandmise kohutuse. Samuti tasub töötajale südamele panna, et väga oluline on jälgida kordusdoosi saabumise tähtaega, sest siis kujuneb välja vajalik immuunsus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference