02.11.2020 Esmaspäev

Koroona, lasteaed ja tööaeg Esile tõstetud

Reedel helistati mulle kella 15 ajal tööle, et pean kohe oma lapse lasteaiast koju viima, sest ühe õpetaja koroonatest osutus positiivseks. Kuna ülemust sel ajal kontoris ei olnud, saatsin talle e-kirja ja lahkusin töölt. Minu tööpäev oleks pidanud lõppema kell 17, aga lõpetasin töö kaks tundi varem, et lapsele lasteaeda järgi minna. Kas ma pean need kaks tundi järgi tegema? Mis saab ülejäänud ajast, kui mul ei ole võimalik last lasteaeda viia?

Kui laps on olnud lähikontaktne ja töötaja peab seetõttu olema lapsega kodus, on töötajal vajadusel õigus hoolduslehele.
Kui laps on olnud lähikontaktne ja töötaja peab seetõttu olema lapsega kodus, on töötajal vajadusel õigus hoolduslehele. Foto: pixabay

Vastab Greete Kaar, Tööinspektsiooni nõustamisjurist:

 Kuigi töösuhtes on töötaja kohustus täita tööajal kokkulepitud tööülesandeid, siis teatud juhtudel peab tööandja andma töötajale mõistlikus ulatuses tasustatud vaba aega. Töölepingu seaduse kohaselt peab tööandja maksma töötajale keskmist töötasu mõistliku aja eest, mil töötaja ei saa tööd teha tema isikust tuleneval, kuid mitte tahtlikult või raske hooletuse tõttu tekkinud põhjusel või kui töötajalt ei saa töö tegemist oodata muul tema isikust mittetuleneval põhjusel. Sel ajal töölt eemal viibitud aega töötaja üldjuhul järgi tegema ei pea.

Antud juhul on tegemist töötaja isikust tuleneva olukorraga, mida töötaja pole ise tahtlikult või raske hooletuse tõttu tekitanud. Lisaks on tegemist ettenägematu olukorraga ning nimetatud kahte tundi, mil töötaja töölt eemal oli, võib pidada mõistlikus ulatuses ajaks. Seega, kuivõrd töötaja puudus töölt kaks tundi, mida sellises olukorras võib pidada mõistlikuks, siis on tööandjal kohustus maksta selle kahe tunni eest keskmist töötasu. Töötaja kahte töötundi hiljem järgi tegema ei pea. 

Kui laps on olnud lähikontaktne ja töötaja peab seetõttu olema lapsega kodus, on töötajal vajadusel õigus hoolduslehele. Täpsem info Haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/inimesele/haigekassa-huvitised/toovoimetushuvitised

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!