28.02.2022 Esmaspäev

Kas võin haiguslehe ajal töötada? Esile tõstetud

Jäin haigeks ning võtsin haiguslehe. Varsti aga on mul tööl oluline projekti tähtaeg saabumas. Pakkusin tööandjale, et lõpetan haiguslehe ajal projekti siiski ära, sest tunnen end juba paremini, tema aga ütles, et töövõimetuslehe ajal ei või tööd teha. Kas see on tõsi? Kui mul nüüd jääb projekt lõpetamata, kas tööandja võib minuga töösuhte üles öelda, sest olin haiguslehel?

Tööandja ei või lühiajalise (alla nelja kuu) haigestumise tõttu töölepingut üles öelda.
Tööandja ei või lühiajalise (alla nelja kuu) haigestumise tõttu töölepingut üles öelda. Foto: pexels

Vastab Sandra Kuus, tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

 Töövõimetuslehe (haiguslehe) ajal tööülesandeid täitma ei pea ning seda teha ei tohi. Samal ajal töötada ning haiguslehel olla ei saa – vastasel juhul kaotate õiguse töövõimetushüvitisele alates päevast, kui tööülesandeid täitsite.

Kui töötaja teeb töövõimetuslehe ajal tööd, siis:

  1. Eesti Haigekassal ei ole õigust talle haigushüvitist maksta;
  2. tööandjal ei ole kohustust talle haigushüvitist maksta;
  3. kui töötaja eirab arsti määratud meditsiiniliselt põhjendatud ravi, mille tõttu on tervenemine takistatud, ei ole tal õigust Haigekassa poolt makstavale töövõimetushüvitisele;
  4. kui töötaja teenib haiguslehe ajal töötasu, siis ei ole tal õigust Haigekassa poolt makstavale töövõimetushüvitisele.

Tööandja ei või lühiajalise (alla nelja kuu) haigestumise tõttu töölepingut üles öelda. Samuti on keelatud töösuhet üles öelda põhjusel, et töötaja täidab olulisi perekondlikke kohustusi, nt on lapse haigestumise tõttu hoolduslehel.

Kui tunnete end paremini, siis konsulteerige oma arstiga, ehk võitegi tööle naasta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!