19.12.2013 Neljapäev

Kas töötajat peab teavitama töötasu alammäära muutumisest? Esile tõstetud

Kas miinimumpalka saavat töötajat peab teavitama töötasu alammäära muutumisest?

Vastab Tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni tööinspektor-jurist Marika Liiv:

Marika Liiv, tööinspektor-jurist
Marika Liiv, tööinspektor-jurist Foto: Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon

Töölepingu seaduse (edaspidi - TLS) § 5 lõike 1 punkti 5 alusel peab töötaja töölepingu kirjalik dokument sisaldama andmeid töö eest makstava tasu suuruse ning tööandja makstavate ja kinnipeetavate maksude ning maksete kohta. Nimetatud andmed tuleb vastavalt TLS § 5 lõikele 2 esitada heauskselt, selgelt ja arusaadavalt. See tähendab, et tööandja peab töötajat teavitama heauskselt, selgelt ja arusaadavalt töötasu suurusest ning maksudest ja maksetest.

Tänaseks on Eesti Ametiühingute Keskliit ja Eesti Tööandjate Keskliit allkirjastanud uue töötasu alammäära kokkuleppe. Tegemist on laiendatud kollektiivlepinguga, mis kehtib kõigi tööandjate ja töötajate suhtes. Seega, alates 01.01.2014 on uus töötasu alammäär 355 eurot kuus ja 2,13 eurot tunnis.

Olukorras, kus töötajale makstakse töötasu alammäära, peab töötaja olema teadlik sellest, kui suur on töötasu alammäär. Tööandja heauskne käitumine teavitamiskohustuse täitmisel eeldab ka seda, et tööandja teavitab töötajaid sellest, kui töötasu alammäär on muutunud. Andmete muudatused esitatakse töötajale kirjalikult ühe kuu jooksul muudatuste tegemisest. Paraku on töösuhete kontrollimisel täheldatud, et töötajate teavitamine muutunud töötasu alammäärast on puudulik. Teavitamisega võib alustada juba täna.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255