14.03.2022 Esmaspäev

Ajutise kaitse saanu töölevõtt Esile tõstetud

Minu ettevõte saaks kohe mitu Ukrainast saabunud sõjapõgenikku tööle võtta. Mida tähendab ajutine kaitse ja kas selle saanud inimene võib asuda kohe tööle?

Politsei- ja Piirivalveametist ajutise kaitse saanud inimene võib kohe peale kaitse saamist tööle asuda.
Politsei- ja Piirivalveametist ajutise kaitse saanud inimene võib kohe peale kaitse saamist tööle asuda. Foto: pexels

Vastab Sandra Kuus, tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist:

 9. märtsil jõustus Vabariigi Valitsuse korraldus, mis võimaldab ajutist kaitset taotleda Ukraina kodanikel ja nende pereliikmetel, kes saabusid Eestisse alates 24. veebruarist. Ajutise kaitse saajatel on Eestis üheks aastaks elamisluba, õigus töötada ja õppida ning ligipääs sotsiaalteenustele.

Politsei- ja piirivalveametist ajutise kaitse saanud inimene võib kohe peale kaitse saamist tööle asuda. Ajutise kaitse taotluse esitamine ja elamisloa menetlus on kiirmenetlus.

Üldjuhul tehakse kaitse andmise otsus koheselt, peale mida väljastatakse inimesele elamisloa andmise otsus koos isikukoodiga. Elamisloakaardi väljastamine võib võtta aega kuni 30 päeva, kuid see ei takista inimese tööle võtmist. Täpsem info https://www.politsei.ee/et/juhend/info-seoses-ukraina-sojaga/ajutine-kaitse-ukraina-kodanikele-ja-nende-pereliikmetele 
Ajutise kaitse saanud töötajatele tuleb maksta töötasu vähemalt alammäära suuruses, mis 2022. aastal on 3,86 eurot tunnis või 654 eurot kuus (bruto). Samuti kohaldub neile töölepingu seadus koos kõigi teiste nõuetega - täpselt nagu kohalikele töötajatele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!