21.10.2020 Kolmapäev

Kuludokumendid ja käibemaks Esile tõstetud

Palun vastuseid järgnevatele küsimustele seoses kuludokumentidelt käibemaksu tagasi küsimisel. Ning kuidas ja mis juhtudel võib kirjutada rekvisiidid ise peale ja millal teeb seda müüja? 1. Kui on tegemist rekvisiitideta, mitte lihtarvega ning tasutakse ettevõtte kaardiga? 2. Kui tegemist on rekvisiitideta, mitte lihtarvega, ja ei tasuta ettevõtte kaardiga, vaid hiljem hüvitatakse töötajale? 3. Lihtarve (rekvisiitideta), töötaja tasub enda kaardiga, pärast hüvitatakse. 4. Rekvisiitidega arve, tasutud mitte ettevõtte kaardiga, tehakse kuluhüvitis. Palun võimalusel soovitada kompaktsemat materjali, mis puudutab kuludokumente, rekvisiitide nõuet ja käibemaksu tagastuse õigust. 

Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW
Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW:

Teiselt maksukohustuslaselt kauba soetamise või teenuse saamise korral arvatakse sisendkäibemaks maha käibemaksuseaduse §-s 37 sätestatud nõuete kohase arve alusel (käibemaksuseadus § 31). 

Nõuetele mittevastavad arved on lubatud väljastada füüsiliste isikutele isiklikuks otstarbeks, mitte aga juriidilisele isikule  (välja arvatud uued transpordivahendid, kaupade ja teenuste eksport ja käibemaksuga mitte maksustavad müügid).

Vastavalt käibemaksuseaduse §-s 37 (9)  lihtsustatud arve võib väljastada, kui arvel olev summa ei ületa 160 eurot ilma käibemaksuta järgmistel juhtudel:

  • reisijateveo teenuse osutamisel;
  • parkimisautomaadi, automaattankla makseterminali ja muude samalaadsete aparaatide väljatrükitava arve korral

Punkti 2 sõnastuse alusel oleks loogiline käsitleda lihtarvena kõiki iseteeninduse terminalidest ning kassaaparaatidest välja trükitud arved. Maksuameti selgitused selle kohta puuduvad.

Praktikas võivad tekkida ebakõlad ja maksuameti päringud, kui ostude summa ühelt tarnijalt ületab  1000 euro kuus, ning ostjal tuleb deklareerida sisendkäibemaks, mis on tasutud konkreetsele käibemaksukohustlasele KM deklaratsiooni lisas INF B-osas, kuid lihtsustatud arvete puhul ei deklareeri müüa neid oma deklaratsiooni lisas INF A-osas.

Maksukohustuslane, kellele väljastatakse lihtarve, on kohustatud sellele arvele märkima oma nime ja maksukohustuslasena registreerimise numbri (käibemaksuseadus § 38).

Seega seaduse järgi rekvisiitidega arvete pealt käibemaksu tagasi küsida ei tohi, v.a. juhul, kui tegemist lihtarvega, kus ostja nimi ja käibemaksukohustlase registreerimise number on ise peale märgitud.

Juhul kui töötaja tasub ettevõtlusega seotud kulud oma kaardiga või sularahas ja esitab ettevõtele arve hüvitiseks, siis on tegu temale tekkinud kohustuse tasumisega.

Käibemaksuseaduse leiab Riigi Teataja kodulehelt, ning maksuameti selgitused avaldatakse https://www.emta.ee/et/ariklient/tulud-kulud-kaive-kasum/kaibemaksuseaduse-selgitused

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes